Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

18 May 2019
1
0
0
Bu yazımızda sizlere bilgisayar nasıl hızlandırılır ? [/URL]sorusunun cevabını format atmadan yapmanın yöntemini göstereceğim.

Vereceğim bazı yöntemlerde bilgisayarınıza antivirüs programları indirmeniz gerekebilir.

]Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri[/URL]
1 – Bilgisayar Arkaplanı

Bilgisayarın yavaşlamasındaki en büyük etkenlerden biri arkaplanda kullanılan hareketli & çok renkli arkaplanlardır.

Ben bilgisayarımda bu yavaşlamayı önlemek için genel olarak siyah arkaplan kullanıyorum.

Ama yine de resim istiyorum diyorsanız çok abartılı olmayan bir manzara resmi kullanabilirsiniz.

2 – Gereksiz Dosyalar

Bu bilgisayarın yavaşlamasına neden olan en önemli etkendir.Çünkü çoğu zaman bilgisayarımıza gereksiz dosyalar indirir ve sonradan silmeyi unuturuz.

Bunu önlemek için bilgisayarınızın indirilenler kısmına girip işinize yaramayan resimleri silin.
Gerekli dosyaları tek bir klasörde toplayın.
İndirdiğiniz programların setup dosyalarını silin.
Bilgisayarınızda denetim masasından önceden işinize yarayan & gereksiz yer kaplayan programları silin.

3 – Başlangıçta Açılan Programlar
Hepimizin bilgisayarı açıldığında bazı programlar üst üste açılır ve kapatmaya çalışırız.

İşte bu bilgisayarımızı açıldığı anda yormaya başlıyor ve bilgisayar hızını ciddi mânâda etkiliyor.

Bunun için öncelikle görev yöneticisine girip başlangıç kısmına tıklamalısınız.

Bu şekilde yaptığınızda hem bilgisayarınız hızlanacak hem de bilgisayarınızı açtığınızda kasma sorunu yaşamayacaksınız.

4 – Önbellek Temizliği
Bu işlemi CCleaner antivirüs programını kullanarak kısa sürede yapabilirsiniz.Kendiniz yapmanız çok zaman alacaktır.

Bilgisayarınızda kullandığınız tarayıcılara girip geçmişini temizleyin.
İndirdiğiniz CCleaner adlı programa girip Run CCleaner butonuna basın.

5 – Program Kalıntılarını Silin
Sizlere programları indirilenler kısmından ve denetim masasından kaldırmayı öğretmiştik.

Sıra geldi programlardan kalan kalıntıları silmeye.

1 – Öncelikle Bu Bilgisayar‘a girin.
2 – Ardından C:’ye girin.
3 – Burada Program Dosyaları adlı klasörü bulun.
Örnek ;

NOT : Bu bölmeyi çok dikkatli kullanmalısınız.Rastgele hiçbir dosyayı silmeyin.Yanlışıkla kullandığınız uygulamanın dosyalarını silebilirsiniz!

Bu klasörün içinde önceden sildiğiniz programların bile silinmeyen dosyaları bulunur.

Onları bulup bilgisayarınızdan kaldırın.Bu hem hafızanızda yer açacak hem de bilgisayarınız hızlanacaktır.

6 – Uygulamaları Kapatın

Bilgisayarım çok yavaş diyorsanız bilgisayarınızın yavaş olma nedeni uygulamaları açık bırakmanız olabilir.

Bir not defteri dosyasının açık olması bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir.

Bu yüzden kullanmadığınız programları görev yöneticisi aracılığıyla veya kapat tuşuna basarak kapatın.

7 – Bilgisayarı 2 Saatte Bir Kapatın

Bilgisayarlar uzun süreli kullandığınız zaman bilgisayar ısınır ve yavaşlamaya başlar.

Bunu önlemek için kesinlikle ama kesinlkle bilgisayarınızı iki saatte bir yarım saat boyunca kapalı tutmalısınız.

Biliyorum bazen üşenebiliyoruz ama bilgisayarımızın bataryasının , önemli donanımlarının sağlığı için çok önemli.

Ayrıca laptop kullanıyorsanız bilgisayarınızın ekranını kapatmak yerine bilgisayarı tamamen kapatabilirsiniz.

8 – Güncelleme Yapmak

Bilgisayarınızın işletim sistemleri sürekli olarak güncellenir ve daha kullanışlı hale gelir.

Eğer bilgisayar özellikleriniz yeterli ise , işletim sisteminizi güncelleyerek bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Son düzenleme:
27 Eki 2018
30
0
0
"Bilgisayarı 2 Saatte Bir Kapatın"

Şu ana kadar duyduğum en komik önerilerden olabilir. Günümüzde yeni nesil bileşenler ile birlikte aktif soğutma çok iyi şekilde yapılabilmektedir. Çok ısınma durumu, yeterli soğutma bileşeni içermeyen bilgisayarlar için bahsedilebilir ki, bu durum da gerekli soğutucu bileşenleri alınarak çözülebilir. Yeterli soğutma sağlandığında bırakın 2 saati, 2000 saat bile kapanmadan bir bilgisayar sorunsuz bir şekilde yavaşlama olmadan çalışabilir.

"Ben bilgisayarımda bu yavaşlamayı önlemek için genel olarak siyah arkaplan kullanıyorum."

Bir komik öneri daha. Sanırım bu öneriler 2005 yılından önce üretilen bilgisayarlar için yapılmış. :)