Tığ Oyası Nasıl Yapılır

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Blogcular-Genel kategorisinde Gizem tarafından oluşturulan Tığ Oyası Nasıl Yapılır başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,808 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Blogcular-Genel
Konu Başlığı Tığ Oyası Nasıl Yapılır
Konbuyu başlatan Gizem
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gizem

Gizem

Kayıtlı Üye
24 Şub 2018
67
0
0
Offline
Tığ Oyası Nasıl Yapılır?
Tığ oyası, tığ ve ip yardımı ile örülen bir tür el işidir. Genellikle ev hanımları tarafından boş zamanlarında hobi olarak ya da satıp harçlığını çıkarmak adına yapılır. Tığ oyası, iğne oyasına kıyasla biraz daha kolay olmasından dolayı daha çok tercih edilir. Sanıldığı gibi zor olmamakla beraber tığ oyasını yeni öğrenmeye başlayanlar için birbirinden kolay ve şık tığ modelleri mevcuttur.
Tığ yardımı ile örülen bu oyaları pek çok alanda da kullanabilmek mümkündür. Örneğin; bir tığ oyasını havlu, yatak örtüsü, çarşaf, yastık ve tülbent kenarlarında kullanabildiğiniz gibi lif, patik, bere, atkı, kazak, örtü, dantel ve hatta yaka örtüsü dahi örebilirsiniz.

Tığ Oyası İçin Gerekli Malzemeler

Tığ oyası için ihtiyaç duyulan temek iki malzeme vardır ki onlar da ip ve tığdır. Bu iki malzeme olduktan sonra hemen hemen her tığ oyasını örebilirsiniz. Fakat bazen bazı modellerde ya da tığ ile örmüş olduğunuz tülbent, bluz, bere tarzı kıyafetlerde bir takım yardımcı materyallere ihtiyaç duyabilirsiniz. Burada da işin içine boncuk, pul gibi malzemeler girer. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri temin ettikten sonra tığ oyası yapmaya başlayabilirsiniz.
Tığ Oyası Yapımı
Tığ oyası yapabilmek için öncelikle tığı doğru elle doğru bir şekilde tutmayı bilmelisiniz. Tığınızı sağ elinize alıp ucunu baş ve işaret parmağınızın arasında mesafeli olarak tutmalısınız (işaret parmağı tığın ucuna doğru, başparmak daha geride olmalıdır). İpinizi sol işaret parmağına bir miktar sardıktan sonra ucunu baş ve orta parmağınızla tutmalı ve tığın ipe geçirmelisiniz. Bu aşamadan sonra tığ oyasının temel tekniği olan zincir çekmeye başlamanız gerekir.
Zincir çekmek tığ oyasının temel işlemidir. Kolay olmakla beraber tüm tığ oyaları zincir ile yapılmaktadır. Bu aşamada zincir çekebilmek için öncelikle ilmek atmalısınız. Yapmış olduğunuz ilmeğin ardından tığın ucunu halkanın içinden geçirmeli, sonra yeniden işaret ve başparmağınızın arasında gergin duran ipi tığın üzerinden dolayarak halkanın içinden geçirmelisiniz. Bu işlemi yapabildiğiniz takdirde tığ oyasının tüm işlemlerini yapabilirsiniz.
 
Benzer konular Forum Tarih
G Blogcular-Genel 0 1K

Benzer konular