SSID Tanımı ve Açıklaması

23 Tem 2018
34
0
0
SSID Tanımı ve Açıklaması

Arkadaşlar bildiğiniz gibi SSID terimi herkesin günlük hayatta duyduğu terimlerdendir.Bugün SSID Nedir? Sorusuyla başlayıp sonrasında adım adım atlamadan açıklamasını yapalım.

SSID Nedir?

SSID bir kablosuz ağın adıdır aşığıda yazmış olduğum makalede SSID kavramını ayrıntılı bir şekilde anlattım.

SSID terimini bir örnekle açıklayalım.Bir ofisteyiz ve ofis içinde birden fazla kablosuz bağlantı yani wifi mevcut işte bu wifileri birbirinden ayırmak için tasarlanmış bir network terimidir.Günlük hayatta laptopunuzdan bilgisayara bağlanmak için ilk önce ağın ismine bakarız.Bu ağın adını modeminizin arayüzünden ayarlamanızda mümkün.Oldukça basit bir işlemdir.Genellikle modem arayüzünde modem yapılandırma ayarlarında SSID ismi yer almaktadır.SSID ismini koyarken mümkün olduğunca benzersiz bir isim koymaya özen gösterin.Bulunduğunuz yerde birden fazla kablosuz ağ varsa SSID isminizi bildiğinden kolay bir şekilde internete bağlanabilirsiniz.

Kablosuz Ağ Güvenliği

SSID kelimesi ortak wifi ağları ve özel ağlar, misafir ağları gibi kavramlarla birbirine bağlıdır.SSID wifi özelliğine sahip olan her türlü modemde mevcuttur.Kendi evinizde kullandığınız laptopta internete bağlanırken ilk önce ne yapmanız gerekiyor? SSID yani wifi ağının isminizi bilmemiz gerekir.Wifi ağının ismine tıkladıktan sonra sizden wifi ağınızın şifresini isteyecektir.Şifreyi girdikten sonra size üç seçenek sunar.Bunlar özel ağ, ortak ağ, ev ağıdır.Eğer evde wifi yoluyla internet kullanıyorsak ev ağını seçmemiz daha iyi olur.Wifi ağının ismini belirlerken mümkün olduğunca kendi isminizi koymamaya özen gösteriniz. Wifi ağınızın ismini belirlerken mümkün olduğunca benzersiz bir isim koyun.Yani wifi ağınızın ismini koyarken özel karakterler (!! @@ !!) kullanmaya özen gösterin.

Bunlardan bahsettikten sonra bu wifi ağlarına nasıl ulaşırız? Bunu açıklayayım.Kablosuz yönlendiriciler ya da wifi modemler baz istasyonları sayesinde kendi SSID'lerini yayınlar.Ve baz istasyonuna yakındaki cihazların internete bağlanabilmesi için kullanıcıların ulaşabilceği veya görüntüleyici kablosuz ağların ismini gösterir.Ağ herkese açık bir ağsa bu internete girmeniz için wifi ağının ismini bilmemiz yeterlidir.Ancak ağ WPA2 gibi bir şifreleme kodu kullanılarak wifi ağının güvenliği sağlanmışsa SSID yeterli olmayacaktır.Birde wifi ağınızın şifresini de bilmemiz gerekcektir.Tabi herkes hocam WPA2 mi kaldı diceksiniz? Kısmi olarak bunu söyledim arkadaşlar.Bundan başka şifreleme kodları da mevcut tabi.Bunu da açıkladık arkadaşlar.Devam edelim.Bir apartmanda oturuyorsunuz.Ve apartmanda birden çok wifi ağı var.İnternete bağlanırken kablosuz bağlantı adlarında kendi kablosuz ağ adına sahip 2 tane kullanıcı gördünüz.Burda deneme yanılma yoluyla teker teker girip denemeniz gerekiyor.Bundan kurtulmanın tek yolu arkadaşlar wifi ağının ismini modemin arayüzünden değiştirmektedir.Ya da diğer kullanıcıların wifi ağının ismini değiştirmesi gerekir.Böylece karışıklık ortadan kalkacaktır.

https://www.ugurgunen.com/detay-SSID-Tanimi-Ve-Aciklamasi
https://www.ugurgunen.com