Photoshop RAM Kullanımını Değiştirme

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Photoshop kategorisinde cans4710 tarafından oluşturulan Photoshop RAM Kullanımını Değiştirme başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,372 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Photoshop
Konu Başlığı Photoshop RAM Kullanımını Değiştirme
Konbuyu başlatan cans4710
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan cans4710

cans4710

Gümüş Üye
2 Tem 2018
55
0
0
chladm.blogspot.com
Offline
Photoshop son sürümlerini kullanan kişiler bilgisayarları ne kadar iyi donanımlara sahip olursa olsun bazı donmalar yaşayabiliyorlar. Yaşanan sorunun kaynağı ise Photoshop RAM kullanımı oranını kendisi belirliyor olmasından geliyor. Ancak program bizlere kullanacağı ram miktarını seçme şansı da tanıyor.

Photoshop RAM Miktarı Ayarları

Özellikle Photoshop CS5 ve sonrası serilerde büyük performans kaybına neden olan önemli fonksiyonlar eklendi. Eklenen bu fonksiyonlar faydası olduğu kadar programı da bir o kadar ağır hale getiriyor. Yapmanız gereken işlemler ise şu şekilde;

Photoshop programını açın ve düzen menüsünden tercihlere gelin,
Daha sonrasında Performans menüsüne gelerek tıklayın,
Kullanılan program dili İngilizce ise önce Edit daha sonra ise Preferences ve Performance menülerine tıklayın.
Açılan pencerede Photoshop RAM kullanımı oranını belirleyen bir alan göreceksiniz. Bu alana ister aklınızdaki rakamı yazın isterseniz de kaydırma çubuğunu kaydırarak istediğiniz rakamı belirleyin.


Yapılan işlemler öncesinde kullandığınız Photoshop sürümünün minimum RAM isteğini öğrenerek en az 256 MB fazladan RAM ayırmanızı öneriyoruz.

Photoshop Kullanırken Bilgisayarın Donması

Donmalar birden farklı nedenlerden kaynaklandığı görülmüştür ancak yaşanan her türlü donma için bir çözüm yolu da bulunuyor. Öncelikle karşımıza Photoshop RAM kullanımı kaynaklı yaşanan donma çıkıyor. Bu sorunu yukarıdaki işlemleri yaparak kurtulabilirsiniz. Eğer Photoshop kullanırken farklı hiçbir program yada uygulama kullanmıyorsanız RAM’i büyük bir kısmını Photoshop programına ayırmanız daha iyi olur.

Diğer bir donma sorununun kaynağı ise programın tüm özelliklerin aktif bir hale getirilmesi oluyor. Gerçekten Photoshop programının tüm özelliklerini aktif hale getirmek profesyonel işi olanlar için geçerli oluyor. Profesyonel anlamda Photoshop kullanan kişiler birden fazla grafik programı kullanacağı için özel bilgisayar almaları gerekiyor. Bundan dolayı bireysel kullanıcıların Photoshop eklentileri içerisinden en önemli olanları aktif hale getirmeleri tavsiye ediliyor.

Son olarak Photoshop programı kullanıcıları çok fazla kimsenin bilmediği bir şeyi bilmeleri halinde bilgisayarlarından daha yüksek performans alabilirler. Program ile internet tarayıcıları aynı anda açık olduğu zaman programın kapasitesi yarı yarıya düştüğü tespit edildi. Bunun nedeni konusunda henüz bir cevap alınamasa dahi bu ikilinin farklı zamanlarda kullanımı bilgisayarda yüksek verim almayı sağlıyor.
 

Benzer konular