Muz Kabuğunun Faydaları

  • Forum Sayfamızda alakasız web sitesi paylaşımı, backlink, hacklink amaçlı paylaşımlar yöneticilerimiz tarafından tespit edilip silinebilir.

Gizem

Kayıtlı Üye
24 Şub 2018
67
0
0
Muz Kabuğunun Faydaları
Muz bol vitamin ve minerallerle zengin bir meyvedir. Nerdeyse her mevsim tezgâhlarda rastlanabilir bir meyvedir. İsveç bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre gün içinde iki tane muz tüketimi insanı günün sonuna kadar enerji ile depolamağa kadir. Bu nedenle muz sporcular arasında en çok tüketilen yiyeceklerden biri sayılır. Ayrıca muz "mutluluk hormonu" adlandırılan endorfin hormonu içerdiğinden, onu tüketen kişiler stres, depresyon gibi sorunlardan uzak kalıyor.

Muz Kabuğunun Faydaları

Muz meyvesinin içi önemli olduğu kadar muz kabuğu da oldukça faydalıdır. Peki, muz kabuklarının bu kadar faydalı olmasının bir sebebi var mı? Muz kabuklarını çöpe atmak içim acele etmeyiniz. Mutfakta, bahçede muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Örneğin, muz kabukları filtreleme, temizleme özelliğine sahiptir. İnsan organizmasını tehdit eden bazı maddeler tüketilen içme suyunda bulunabilir. Ucuz içme suyu üreten firmalar bu konuda bazen sorunsuz olabiliyor. İçme suyunu temizlemek için içine iyice yıkanmış muz kabuğu koyarak suyunuzu filtreleyebilirsiniz.

Bahçenizde Muz Kabukları

Bir gün suda bekletilen muz kabukları bahçenizde veya evinizde yetiştirdiğiniz çiçeklere ve ağaçlara iyi bir gübre olabilir. Aynı muz kabuğunu birkaç kere kullanabilirsiniz.
Gümüşleriniz Eski Işıltısına Kavuşsun
Muz kabukları gümüş çatal, bıçak, kaşık ve yemek setlerini parlatabilme özelliğine sahip. Bunun için muz kabuklarını blender yardımı ile ezin, üzerine az miktarda su ekleyerek püre kıvamına getirin. Elde ettiğiniz bu karışımla gümüşlerinizi sürtün. Daha sonra gümüşlerinizi sudan geçirerek kurulayın. Gümüşler anında eski parlaklığına kavuşmuş olacak.

Tedavide Muz Kabukları

Muz kabukları bazı yaraların iyileşmesinde yardımınıza gelebilir. Böcek, sinek tarafından ısırılan ve kaşıntı veren bölgeye muz kabuğu koyulursa kısa sürede kaşıntı ve kızarıklık geçer. Ayrıca çizik, yanık zamanı da muz kabuklarını kullanmanız mümkün. Kabuklarda bulanan maddeler sayesinde açık yaralar kısa sürede kabuk bağlar. Kanser hastalıklarında kanser hücrelerinin artmasını engelleyebildiğinden muz kabukları tüketimi doktorlar tarafından da öneriliyor. Kabuğu kadar muzun faydaları da çok.
Güzellik maskesi olarak kullanılan muz kabukları derinizin nemlenmesine, canlanmasına ve gençleşmesine yardımcı olabilir.