Mermer Nedir

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Blogcular-Genel kategorisinde Gizem tarafından oluşturulan Mermer Nedir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,572 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Blogcular-Genel
Konu Başlığı Mermer Nedir
Konbuyu başlatan Gizem
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gizem

Gizem

Kayıtlı Üye
24 Şub 2018
67
0
0
Offline
Mermer Nedir?
Mermer, yüksek basınç ve ısıdan dolayı değişikliğe uğramış olan bir çeşit kireç taşıdır. Deniz hayvancılıklarının kalıntılarından meydana gelen mermer, billur taneciğe sahip olan bir taştır. Gerek ateşten, gerekse sudan zarar görmeyen bu taş, genellikle beyaz renkli olup, damarlı ve renkli olanları da mevcuttur. Genellikle heykelcilikte tercih edilen mermere beyaz rengi kalsiyum ve magnezyum karbonat verir.

Mermer Ocakları

İçeriğinde bahsi geçen bu iki maddenin dışında başka maddeler de ye alan mermerler renkli olur. Bir mermerin içeriğine kalsiyum ve magnezyum karbonatın arasında farklı maddeler karıştığı zaman mermer ya damarlı ya da benekli olur. Karışmış olan maddeler renkli olduğunda o mermere “somaki” adı verilir. Damarlı mermerler genellikle İspanya, İtalya, Portekiz, Fransa’da elde edilirken, İtalya’da yer alan Carrara mermer ocağı ise, bembeyaz olan mermerleri ile dünyaya nam salmıştır. Öte yandan dünya üzerindeki tüm mermer rezervlerinin yüzde 33’üne sahip olan Türkiye’de ise mermer ocakları en fazla Marmara Adası’nda yer almaktadır.
İtalya’nın Carrara ocağı gibi Türkiye’nin de Marmara Adası’nda yer aşan mermer ocakları, çıkarmış olduğu bembeyaz mermerleri ile dünyaya nam salmıştır. Heykelcilik alanında kullanılan beyaz mermerler, tarih boyunca pek çok çeşitli eserde tercih edilmiştir.
 

Benzer konular