Makale Editörlüğü Vergiye Tabi mi?

30 Kas 2017
8
0
0

Arkadaşlar makale editörlüğü konusunda merak ettiğim bir husus var. Makale editörlüğü yapan kişiler yalnızca bir web sitesi kurarak mı bu işe giriyorlar? Yoksa ücret karşılığı makale yazıldığı için bu ücretlerden vergi vs. ödemek gerekiyor mu? Yasal izin gibi şartlara gerek var mı? Açıkçası cüzi kazançlar olduğu için vergi alınması bana çok saçma geliyor. Ama ülkemizin bir vergi cennet olduğunu düşününce neden olmasın diyorum? Çünkü o kadar saçma vergiler var ki, bundan da alınabilir gibi geliyor.

Kısacası makale editörleri bu işi yasal olarak yapmak ya da vergi ödemek zorundalar mı? Buna ilişkin bakabileceğim bir kaynak ya da yasal bir düzenleme vs. var mı?

slarktr

Banned
29 Ocak 2018
84
0
0
Bununla ilgili yasalar varmı önce ona bakmak gerekiyor benim bildiğim herhangi bir vergi ödemek zorunda değiller.

25 Ocak 2018
13
0
0
Ankara
[MENTION=95]Poveglia[/MENTION] Ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilmiş olan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı, gelir vergisinden müstesnadır.

Ayrıca Serbest Meslek Erbabları, bir yıl içerisinde eğer 21.000TL ve üzeri kazanamıyor ise vergiden muaf sayılır. Bunların dışında tüm kazançlar vergilendirilmemiş kazançtır ve yasaktır.

19 Şub 2018
20
0
0
[MENTION=95]Poveglia[/MENTION] Ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilmiş olan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı, gelir vergisinden müstesnadır.

Ayrıca Serbest Meslek Erbabları, bir yıl içerisinde eğer 21.000TL ve üzeri kazanamıyor ise vergiden muaf sayılır. Bunların dışında tüm kazançlar vergilendirilmemiş kazançtır ve yasaktır.
Bu muaflıktan yararlanabiliyor musunuz siz?

Ayrıca konuya açan kişiye gelince gider pusulası kullanabilirsin. Ancak şirketlere mal satman lazım.

25 Ocak 2018
13
0
0
Ankara
[MENTION=479]Blade[/MENTION] Ben maalesef yararlanamıyorum. 12 ay içerisinde 21.000TL'den fazla kazanıyorum.

19 Şub 2018
20
0
0
[MENTION=479]Blade[/MENTION] şahıs şirketleri gelir vergisinden muaf olamaz. :)
Valla geçen okuduğumda limited şirketler yararlanamaz diyordu. Gençlere vergi muaflığından bahsediyorum. Zaten öyle olması gerek. Gençlerin tutup ta limited şirket kuracağı yok ya şahis şirketi kurarlarsa muaf olabiliyorlar.