Kuru Meyvenin Faydaları

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Blogcular-Genel kategorisinde Gizem tarafından oluşturulan Kuru Meyvenin Faydaları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,077 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Blogcular-Genel
Konu Başlığı Kuru Meyvenin Faydaları
Konbuyu başlatan Gizem
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gizem

Gizem

Kayıtlı Üye
24 Şub 2018
67
0
0
Offline
Kuru Meyvenin Faydaları
Yaş meyvelerin tamamının faydası olduğu, gibi kuru meyvelerin faydaları da bulunmaktadır. Her ne kadar bazı meyveler kurutulduktan sonra besin değerlerinde düşüş görürse de, birçoğu faydalarının önemli bir kısmını muhafaza etmektedir. Yazımızın devamında farklı kuru meyvelerin faydaları hakkında, bilgi detaylı bilgiler yer almaktadır.

Kuru Meyvelerin Yararları

Kuru elmanın faydaları: Kalp rahatsızlıkları, astım ve nefes darlığı gibi hastalıklara karşı önemli ölçüde koruyucu etkilere sahiptir. Aynı zamanda içeriğindeki zengin lif sayesinde, bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.
Kuru eriğin faydaları: Kuru eriğin içeriğinde bol miktarda E vitamini, A vitamini ve D vitamini bulunur. Bağırsakların fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesini sağlayarak, metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunur.
Yaban mersininin faydaları: Kuru meyvelerin faydaları arasında, yaban mersininin faydaları da oldukça fazladır. Vücudu kansere karşı koruyan enzimlerin, aktif hale gelmesini sağlar. Bağırsak metabolizmasını düzenleyerek, kan şekerini düşürür. Şeker hastalığına bağlı olarak görülen görme bozukluklarını önlediği gibi, göz yorgunluğunu giderir ve kalp krizi riskini azaltır.

Kuru kayısının faydaları: Potasyum açısından oldukça zengin olan kuru kayısı,

besleyici özelliğe sahiptir. Kansızlığı önlemekle birlikte, sindirim rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. İçeriğinde bulunan A vitamini, akne gibi cilt problemlerinin önüne geçer. Şeker hastalığının oluşumunu engelleyerek, bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğindeki potasyum sayesinde özellikle, kalp kaslarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Lif açısından zengin olması nedeniyle ise, kan şekerini dengeler.
Kuru dutun faydaları: Kuru meyvelerin faydaları arasında, kuru dutun faydaları da önemli bir yer tutmaktadır. İçeriğinde bol miktarda B1, B2, demir, kalsiyum ve C vitamini bulunan kuru dut, birçok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahiptir. Kuru dutun faydaları arasında ateş düşürücü etkiye sahip olması ve idrar söktürücü olması, önemli yer tutmaktadır. Karaduttan yapılan dut şurubu ise, boğaz ve ağız içi hastalıklarına karşı oldukça yararlıdır.
 

Benzer konular