Fitness Makalesi Özgün

slarktr

Banned
29 Ocak 2018
84
0
0
Bugün sizlere fitness hakkında bir makale yazmak istedim,evet başlamadan önce şunu söylemek istiyorum,günümüzde çok popüler bir spor dalı olan fitness, genellikle gençler tarafından yapılmaktadır.Bunu bu kadar popüler yapan ana faktörler bu spor insanın kendini daha özgüvenli hissetmesini ve mutluluk hormonu salgılanmasını sağlamaktadır(endorfin,seretonin).Diğer bir faktör ise hepinizin bildiği gibi çekicilik ve kendini iyi hissetmek en önemli etkenlerdendir.

Bu sporun hem fiziksel sağlık olarak hemde ruhsal sağlık olarak faydalı olduğu bilimsel olarakta kanıtlanmıştır bakın genel olarak sırt ağrısı olan kişiler 3 ay sonra sırtındaki ağrıların azaldığını ve sırtının daha fazla güçlendiğini tespit etmişlerdir.

Diğer taraftan görülen ve tespit edilen, fitness yapan kişilerin fitness yapmayan kişilere göre daha yüksek öz güvenli olduğu ve bunun , çalışma ortamındaki konuşmaları hatta çalışmalarına yansıdığı gözlemlenmektedir.

Bütün bunlar gerçekten olumlu ve iyi tarafları,bunun yanında her işte olduğu gibi bundada sorunlar zorluklar yaşamanız mümkün bazı örnekler vermek gerekirse bel sakatlıkları (bel fıtığı) , omuz sakatlıkları (omuz çıkması,omuz aşınması gibi) tabiki bütün bunları dikkate alarak bu spora yönleniyoruz ve dikkatli ve doğru çalışmaya çalışıyoruz.

Yapılan bazı yanlış hareketlere açıklık getirmek istiyorum..

Eğer ilk 6 ayınız dolmadıysa, lütfen squat,deadlift ve ağır çalışmaktan mümkün olduğunca uzak durun bel fıtığı ve bacak sakatlıklarının çoğu bu hareketler yüzünden olmaktadır ve yaşanmaktadır. Özellikle Türkiyede ki orana bakabilirsiniz.

Sık olarak yanış yapılan hareketler ve doğrusu nasıl yapılır buyrun bunlara bakalım..

Yapılan Büyük Hatalar
1- Z bar ile ön kol çalışılırken, belden eğilip kalkmaya çalışarak güç almak.

2-Back Lat Pulldown hareketinde sabit durmadan başka bölgelerden destek
almaya çalışarak ve duruşu yanlış yaparak çekmeye çalışmak.

3-Benc press çalışırken dengesiz kaldırmak göğüse şiddetli vurmak.

4-deadlift ve squat çalışırken tamamen bel odaklı çalışmak.

5-Omuz çalışmalarında kullanılan yanlış duruşlar ve ağırlıklar

Yapılması Gerekenler Nedir ?

Aslında bütün bu yapılan sık hataların genel bir çözümü ve açıklaması mevcuttur.Çok basit bir çözümü var ağırlıkları azaltmak ve kendi kaldırabileceğiniz ağırlığa yönlenmek

1- Eğer Z bar ile ön kol çalışıyorsanız beliniz ve ayaklarınız sabit tamamen ön kol odaklı indirme ve kaldırma çalışması yapmalısınız.

2-Back Lat Pulldown çalışırken kesinlikle sırtınızı ve konumunuzu sabit yapmalı ve sadece ağırlık ve kollarınız kıpırdamalı ki sırt kaslarınızı en iyi şekilde hissedin gelişimi görün.

3-Benç press çalışırken her zaman doğru çalışmaya uğraşın bunun için ise, ağırlığı size uygun olacak şekilde takın 10 10 çalışan birisi 15 15 yapacağım diye yanlış yaptığında emin olun bu size fayda değil zarar getirecektir ve her zaman dengeli kaldırmaya özen gösterin buda dediğim gibi ağırlığı doğru belirlemekten geçiyor.

4- En önemli gördüğüm kısım ve ciddi sakatlıkların yaşandığı deadlift ve squat çalışmaları size tavsiyem 1 seneden önce bu hareketlere hiç başmamanız. Bu hareketleri yaparken kemer kullanmalı ve ağırlıkları kesinlikle yüksek seviyelerde tutmamalısınız. Unutmayın sakatlık spor yapamamak demektir.

5- Omuz çalışırken kesinlikle ağırlık sevdalısı olmamalıyız, omuz sakatlıkları bilindiği gibi çok zor geçen ve spor hayatını alt üst eden sakatlıklardır, bu yüzden siz siz olun ağırlık sevdalısı olmayın beliniz sabit bir yerde ve kollarınızın açısı eşit olsun.

Eğer bu hataları yapmamaya çalışarak bu spora devam ederseniz alacağınız verim %100 artacaktır, bunu siaze garanti ediyorum ! ayrıca supplement ve diğer konulara başka makalemde devam etmek istiyorum. Sorularınız olursa konu altından sorabilirsiniz ve bende bunları cevaplamak isterim hepinize iyi çalışmalar diliyorum. Yazı %100 özgün olup bana aittir.

16 Şub 2018
38
0
6
daha bugün spora başladım :D
ama nasıl yaptım ne yaptım hiç bilmiyorum ama nefes felan açıldı az biraz göbek var bu bilgilerin faydası olacaktır takibindeyim teşekkürler :D