Boşanma Avukatı

Superisi

Banned
17 Ocak 2018
103
0
0
ankara
www.oyungemisi.com
Boşanma Avukatı

Türk hukuk sisteminde boşanmak isteyen kişilerin boşanma davası açmadan boşanabilmesi mümkün değildir. Boşanma davası anlaşmalı olarak açılabileceği gibi çekişmeli olarak ta açılabilir. Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen çiftler en az 1 yıldır evli olmaları şartıyla anlaşmalı boşanma davası açabilirler. Boşanmak istemeyen veya protokolde anlaşamayan çiftlerin başvuracağı yol ise çekişmeli boşanma davasıdır. Günümüzde gözle görülür şekilde artan boşanma davaları boşanma avukatı ihtiyacını arttırmıştır.

Boşanma avukatı tutmak zorunlu mudur?

Her ne kadar avukatlar teknik olarak ceza avukatı, icra avukatı, miras avukatı gibi ayrılamasalar da halk dilinde boşanma davasında uzmanlaşmış kişilere boşanma avukatı denilmektedir. Hem anlaşmalı boşanma davasında hem çekişmeli boşanma davasında boşanma avukatı tutmak zorunlu değildir. Ancak aşağıda da değinileceği üzere avukat ile çalışmak size her zaman yarar olarak geri dönecektir.

Dava esnasında boşanma avukatının rolü

boşanma avukatı ile çalışmanın zorunlu olmadığını yukarıda söylemiştik ancak avukat bu tür davaları idame ettirmek sizin için her zaman daha iyidir. Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen çiftler, belli hususlarda (velayet, mal vb.) anlaşmaya vardıkları protokolü mahkemeye sunmak zorundadır. İşte bu protokolün uzman bir boşanma avukatı tarafından hazırlanması, sizi belki de bütün hayatınız boyunca pişmanlık duyacağınız bir durumdan kurtarabilir. Öte yandan çekişmeli boşanma davasında ise kanunları sizden daha iyi bilen ve pratikte yüzlerce belki de binlerce aynı tür davaya giren avukat sizin haklarınızı sizden daha iyi savunacaktır. Tüm bu sebeplerden dolayı boşanma davası esnasında alanında uzman bir boşanma avukatı ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Share