Zeytinin Faydalari Nelerdir

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Blogcular-Genel kategorisinde Gizem tarafından oluşturulan Zeytinin Faydalari Nelerdir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,591 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Blogcular-Genel
Konu Başlığı Zeytinin Faydalari Nelerdir
Konbuyu başlatan Gizem
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Etnik Esintiler

Gizem

Kayıtlı Üye
24 Şub 2018
67
0
0
Offline
Zeytinin Faydalari Nelerdir


Besleyici değeri yüksek olan zeytin içinde bolca protein, yağ, A,C,E vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum, klor ve kükürt mineralleri açısından oldukça zengindir. İnsan sağlığı için zeytinin faydaları yapılan birçok araştırmalar ile çok uzun yıllardır bilinir. Özellikle kalp sağlığı için faydalı olan zeytin, yaşlanma belirtilerini geciktirici özelliği yanı sıra içinde ki sağlıklı yağ sayesinde cilde güzellik verir. İnsan bedeninin ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri tam anlamı ile karşıladığı için vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmelerini, kepeği de engellediği söylenebilir.

Zeytinyağının Faydaları


Zeytinyağı diğer yağlara nazaran daha sıklıkla kullanıldığında kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi sindirim sistemini de düzenler. Ayrıca alternatif tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Saç cilt bakımında faydası olduğu bilinen zeytinyağı saç dersini besler, saç dökülmesini önler ve yerine yeni saç gelişmesini sağlar.
Yeşil Zeytinin Faydaları Nelerdir?
Zeytin, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez öğünüdür. Birçok çeşide sahip olan zeytinler yeşil, siyah, kırma, çizme, salamura gibi farklı çeşitlerde de sunulma imkânına sahiptir. Akdeniz bölgesinin altını sayılan zeytin yıllar içerisinde yetişerek meyvesini vermektedir. Bu yüzden bakımı ve meyvesi çok kıymetlidir.

Zeytinyağı Çeşitleri - Kaç Çeşit Zeytinyağı Var?

Ülkemizde ve dünya genelinde sağlığın diğer adı olarak bilinen zeytinyağı, marketlerde karşımıza birçok çeşitte çıkıyor. Peki hepimiz bu çeşitlerin özelliklerini biliyor muyuz? Bilmesek de alıyoruz. Çünkü lezzetl ve sağlıklı olduğunu biliyoruz. Zeytinyağı çeşitleri özellikle ülkemizde bol bol bulunuyor. Bildğiniz gibi ülkemiz zeytin açısından oldukça zengin. Bu nedenle de zeytinyağı çeşitleri bakımından da oldukça fazla alternatif görülebiliyor.
Salatalarda ve yemeklerde en çok zeytinyağı tercih ediliyor. Çeşitlerini ayırt edebildiğimizde hangi yemekte ya da hangi salatada hangi zeytinyağını kullanacağımızı daha iyi bilebiliriz. İlk olarak sızma zeytinyağı ile başlayalım.
 

webciacar

Kayıtlı Üye
9 Nis 2018
13
0
0
adana
Offline
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Kabızlık problemlerinin en pratik çözümü olan zeytinyağı, kişinin sindirim sisteminin ve boşaltım sisteminin rahat çalışmasını sağlamaktadır. Midenin hazmını kolaylaştıran yağ aynı zamanda ülser, reflü gibi sorunlara da çözüm olabilmektedir. İçinde bulundurduğu antioksidan oranıyla bağırsakların temizlenmesini sağlayan zeytinyağı, kişinin sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağının diğer faydalarından bazıları ise şu şekildedir; meme kanseri riskini azaltır, kan basıncını düzenler, kolesterole iyi gelir, karaciğerin dostudur, kemik sağlığını korur, alzheimerı önler ve zayıflamaya yardımcıdır. E ve K vitamini açısından zengin olan zeytinyağının bu şekilde kullanımından başka harici kullanım şekilleri de vardır. Saça ve cilde çok faydalı olan zeytinyağını aşağıdaki başlıklar altında detaylıca anlattık.

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Doğal olan organik zeytinyağı, cildin nemlenmesine yardımcı olmaktadır. Gün içinde özellikle kış aylarında kuruyan cilt zeytinyağı ile ihtiyacı olan nem dengesini yakalamaktadır. Bunun dışında ciltte meydana gelen kızarıklıklar, güneş yanıkları ve yaralar zeytinyağı ile daha rahat iyileşmektedir.

Sivilce ve siyah nokta sorununa çözüm olan zeytinyağı bununla beraber sivilce lekelerinin neden olduğu çukurları da tedavi edebilmektedir. Bir tatlı kaşığı kil üzerine bir tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırıp yüzünüze sürüp donmasını bekleyin. Daha sonra ılık su yardımıyla temizleyin. Yüzünüzün hem çok nemli hem de çok temiz olduğunu fark edeceksiniz.

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saça hacim kazandırma özelliği olan zeytinyağının aynı zamanda nem verdiği de bilinmektedir. Bilhassa kuru saçlı kişiler için zeytinyağı paha biçilemez bir besleyiciliğe sahiptir. Tüm bunların yanında zeytinyağını saçınıza ışıltı vermek için de tercih edebilirsiniz. Kısa bir süre kullandıktan sonra saçlarınızın daha gür ve canlı göründüğünü herkesten önce kendiniz fark edeceksiniz.

Zeytinyağının Yan Etkileri Nelerdir?

Zeytinyağının belli başlı yan etkileri yoktur fakat kullanım sıklığının fazla olması muhakkak problem yaratacaktır. Saçlarda fazla miktarda kullanılması temizlenmesini zorlaştıracağı için bitlenmeye neden olmaktadır. Bununla beraber ağız yoluyla çok fazla tüketilen zeytinyağı midede yanma hissine neden olabilmektedir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığı için kişinin ishal olmasına da kaynaklık edebilir. Zeytinyağı kullanımında aşırıya kaçılması cildin bir süre sonra alerjik reaksiyon göstermesine sebep olabilir. Bu nedenle düzenli ve dengeli olarak kullanılması çok daha faydalı olacaktır.


Kaynak: https://bilgihanem.com/
 

Benzer konular