Websiteleri İçin Güvenlik Önlemi

17 Şub 2018
44
0
0
Merhaba arkadaşlar bugun sizlere basit de olsa bazı website güvenlik tüyoları vereceğim.

Öncelikle kurduğunuz sitede güvenlik bir çok şeyden önemlidir. Güvenliğe önem vermezseniz de tam siteniz gelişiyorken bir anda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.Bu nedenle önce güvenlik diyerek anlatıma başlayalım.

İlk olarak herkesin bildiği fakat söylemekte fayda olan şifre güvenliği var.Benim şifreyi kimse tahmin edemez,çok üst düzey şeyler kullanıyorum deseniz de yeri geliyor sitesinde admin:admin kullanıcısı olan insanlar çıkıyor.Şifrelerinizi hayatınız hakkında,isim,soyisim gibi terimlerden esinlenerek yapmayın.Tamamen farklı bir şey olsun ki sizi tanıyan birinin deniyeceği bir kombinasyon olmasın. 12345,admin,password,admim@123 kullanan çok site var hiç brute forceden site düşürdüyseniz görmüşsünüzdür.

İkinci olarak da kendi bilgisayar güvenliğiniz.Ne alaka demeyin.Sizin yiyeceğiniz bir virüs sadece bilgisayarı değil,orda kullanılan tüm hesapları da beraberinde alır götürür.Sanal ortamda çok tedbirli olmalısınız.Her an bir hedef haline gelebilirsiniz.Bu nedenle sık sık virüs taraması yapıp,ara ara da format atmanız yararınıza olacaktır.

Kullanılan Tema/Script Güvenliği de çok önemlidir. İnternette görüyoruz işte bilmem de premıum tema 30 tl ama bizde bedava gibisinden.Tabi bizde nerede beleş oraya yerleş olunca hemen atlıyoruz.Hiç soran yok bu adam hayrına bunu neden dağıtıyor? Var bir amacı tabi. Scriptin için shellerle dolu olabilir. Siz onu sitenize kurar kurmaz dikkat çekmemek amaciyla sıkıntı yaratmaz ama bir süre sonra bir bakarsanız anasayfaya çat diye index yemişsiniz.Üstüne bir bardak su için artık.

Host güvenliği de çok ama çok önemlidir. Genelde tecrübesiz webmasterlar nereden ucuz host varsa oraya dalarlar.Bilinmeyen dandik firmalarda alırlar.Bu firmaların sunucuları son derece güvensiz ve kolay geçilebilen sunucular olduğundan sunucuda bir açıklı site varsa.Hacker bir arkadaş o siteye shell atar siteyi hackler,bununla kalmaz sunucuyu rootlayıp içinde ne varsa tüm siteleri de eline alır.Sitenizde tek bir açık dahi olmasa bile anasayfaya çat diye index yemeniz muhtemel. Bu nedene popüleritesi yüksek host firmalarından hizmet almanızı şiddetle tavsiye ederim. Örnek olarak, Natro,Veridyen Güzel hosting,Turhost,İşimtescil gibi.

17 Kas 2018
5
0
0
web koruması için bir program buldum ama nasıl olur bilmiyorum ama çok güzel duruyo

Son düzenleme: