Walletler Ne Kadar Güvenli

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündemdeki konular & Haberler kategorisinde kartalsudden tarafından oluşturulan Walletler Ne Kadar Güvenli başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,078 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündemdeki konular & Haberler
Konu Başlığı Walletler Ne Kadar Güvenli
Konbuyu başlatan kartalsudden
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kartalsudden

kartalsudden

Kayıtlı Üye
27 Nis 2018
5
0
0
Offline
Walletler Ne Kadar Güvenli
Sanal cüzdanların yaygınlaşması ile Walletler ne kadar güvenli sorularının yaygın biçimde sorulduğunu duyuyoruz. Bu soruların cevaplanmasını sağlamamız sonucunda, cüzdanlar hakkında detaylı bilgi edinmiş olacaksınız.

Öyleki son zamanlarda hack olayları bir hayli artmış durumda.Hatta yakın zamanda mwetherwallet sitesine de bir hack girişiminde bulunulmuş ve giriş yapan insanların bilgilerini anında çekebiliyorlardı.Bu nedenden dolayı walletlerin seçiminin ne kadar önemli olduğundan bahsetmek istedim.Fazla lafı uzatmadan konumuza dönelim.İşte, Walletler hakkında merak ettiğiniz cüzdan seçimi olsun hangi walletin kullanılması olsun hepsinin cevabı makalenin içerisinde yer almaktadır.

Walletler Hakkında
Çok sık duyduğunuz walletler için ilk olarak nedir sorusunun cevabını veriyoruz. Walletler, sanal paraların saklanması için oluşturulmuş olan cüzdanlardır. Son dönemde en çok ön plana çıkmış olan Bitcoin için wallet çeşitlerinin olduğunu bilmelisiniz. Wallet nedir sorusunun, sanal para saklanması için oluşturulmuş cüzdan olarak tanımlanmasının ardından, işlevi ve çeşitleri hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.Wallet Çeşitleri;
Farklı erişimleri olan cüzdanların bu erişim biçimleri üzerinden çeşitlendirilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıda verilen wallet çeşitleri üzerinden, sanal para cüzdanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Masaüstü Cüzdanları: Bu wallet çeşidi, Bitcoin Caere, Electrum, Armory ve Bitgo için kullanılabiliyor. Bu sanal paralardan birini kullanıyorsanız, direkt olarak masaüstü cüzdanlarından satın alabilirsiniz.
Paper Wallet: Kağıt cüzdan olarak isimlendirilmiş olan bu cüzdanı da kullanabilirsiniz.
Hardware Cüzdanlar: Legder, Trezor Hardware cüzdanların kullanımının uygun olduğunu söyleyebiliriz.Özellikle de Legder cüzdanı son zamanlarda oldukça popüler olması ile beraber sahtesi de satılmaktadır.Satın alırken dikkat edelim.Ucuzunu görüp hemen atlamayalım.
Mobil Cüzdanlar: Electrum Mobile, Bither, Simple Bitcoin sanal paraların kullanımının kolaylaştırılması için mobil cüzdanlar geliştirilmiştir.
Web Cüzdan: Coinbase, Blockhain Wallet, Xapo sanal paralar için Web cüzdan seçeneğini kullanabilirsiniz.
Yukarıda verilen cüzdan çeşitleri sanal paralar için kullanıldığından, Walletler güvenilir mi sorusunun sorulması olağandır. Yapacağınız işlemlerin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için güvenilirliğin sağlanmasını istemeniz olağandır.

Wallet Çeşitlerine Göre Güvenlik
Çeşitleri verilmiş olan walletler için walletlerın ne kadar güvenliği olduğunu çeşitlerine göre cevaplandırmak en doğrusu olacak. Aşağıda verilen bilgiler dahilinde, güvenliğe dair şüphelerinizin giderilmesini sağlamak mümkün olacak.
Web Cüzdanı Güvenliği;
Bakıldığında bu cüzdanın kullanımında güvenlik 3.kişiye bırakılmış şekildedir. Paranızı siz değil, şirketin yönetmesine izin vereceksiniz. Bu sebeple karşı tarafa tam manasıyla güven duyuyor olmanız gerekiyor. Eğer şirkete olan güvenlik hakkında sorun yaşamayacağınızı düşünüyorsanız, web cüzdan kullanabilirsiniz.

Mobil Cüzdanların Güvenliği;
Mobil cüzdanların çalışma prensibi de aynıdır. Tamamen kişinin 3. Bir kişiye parasını emanet etmesi demektir. Bu sebeple güvenlik konusunda endişenizin tamamen şirketin şeffaflığı ile giderilebilir. Dilerseniz mobil cüzdanların kullanımını şirketin güvenliği neticesinde sağlayabilirsiniz.

Hardware Cüzdanların Güvenliği;
Donanım cüzdanların en güvenliği cüzdanlar olduğunu söyleyebiliriz. Hangi wallet en güvenilir sorusuna cevap olarak hardware cevabı verilebilir. Bu cüzdanların güvenli olması, kontrolün tamamen size ait olması ile açıklanıyor. USB sürücü şeklinde olan hardwares, şifreleme ve algoritma yöntemleri ile korunmaktadır. Henüz Türkiye’de satışı yapılmayan sanal para cüzdanlarıdır diyebiliriz.

Paper Cüzdanlar
En güvenli wallet olan paper cüzdanlar, kağıt cüzdan olarak Türkiye’de biliniyor. Bitcoin sanal parasında, Public ve Private Key’ini bulunduran tamamen kişisel tercihinize bağlı olarak QR kodunu da oluşturma şansınızın olduğu bu cüzdanlar sayesinde, sanal paralarınızı saklayabilirsiniz. Cüzdanın çıktısı, Word dosyasına bilgilerin girişinin yapılmasının ardından direkt olarak çıktısının alınması ile mümkündür. Bu şekilde sanal paraların saklanması söz konusu olacaktır.
Verilen wallet çeşitleri üzerinden walletler ne kadar güvenli sorusunun cevabı verilmiştir. Dilediğiniz gibi seçiminizi yaparak, sanal paranızı saklayabilirsiniz.

Wallet Nasıl Kullanılır
Sanal paraları muhafaza edeceğiniz bir cüzdan kullanmak için örneği; paper wallet kullanmak için ilk adımınız onu oluşturmak olacaktır. Arama motorları üzerinden ulaşabileceğiniz araçlardan yardım alarak, cüzdan oluşturmanızın son derece kolay olduğunu göreceksiniz. Otomatik olarak bir cüzdan adresi ve cüzdanın gizli anahtarı (Private Key) oluşturulmaktadır.

Share: Açık şeklide yayınlayabileceğiniz cüzdan adresinizdir.
Secret: Cüzdanın şifresi diyebileceğimiz, saklı tutmanız gereken kısım olarak söyleyebiliriz.

Bu bilgileri ardından oluşturmuş olduğunuz cüzdanın, baskı aşamasına geçeceksiniz. Çıktı alarak, cüzdanınızın bilgilerinin her zaman erişebileceğiniz bir noktada olmasını sağlayabilirsiniz.
Wallet nasıl kullanılır sorusunun cevaplanması bu noktada önemlidir. Oluşturmuş olduğunuz paper walletı kullanmak için Electrum adlı bilgisayar işlemcisini kullanacaksınız. Electrum indirme ve kurulum işleminin ardından direkt olarak karşınıza bir pencere çıkacak. Standart Wallet seçeneğinin olduğunu göreceksiniz. Bu seçeneği işaretleyerek ileri butonuna basabilirsiniz. İkinci aşamada ise Use public or private keys seçeneğini işaretleyerek, nex butonuna tıklamanız isteniyor.
Baktığınızda bu aşama privite key kodunun istendiğini göreceksiniz. Kodu buraya kopyala yapıştır işlemi ile aktarabilirsiniz. Saklamanız gereken kod, sizin güvenliğinizi sağlamak adına bu aşamada isteniyor. Kodun yapıştırılmasının ardından cüzdanınız hazır olacak. Gönderme ve alma işleminin yapılması mümkündür.

Cüzdanla birlikte param yanar mı sorusunun güvenlik maksadıyla sıkça sorulduğunu söyleyebiliriz. Paranın yanması probleminin önüne geçmek iiçin cryptosreel adlı çelikten bir wallet seçerek, o şekilde sanal paralarınızın korumasını sağlayabilirsiniz.Aslında bana kalırsa en mantıklısı da budur.Hem yırtılma ve yanma gibi bir sorunda olmaz tabii bu kendi görüşüm.İyi Forumlar.
Kaynak; btcfrm
 
Son düzenleme: