USD/JPY Paritesi Hangi Faktörlerden Ne Yönde Etkilenir?

9 Nis 2018
13
0
0
adana


Amerikan dolarının Japon yeni karşısındaki değeri, USD/JPY paritesi ile takip edilmektedir. Finans piyasalarında işlem hacmi en yüksek paritelerden birisidir. Paritenin yönü, normal şartlarda Amerikan dolarına göre şekillenmektedir. Ama Japon hükümetinin izlediği para politikası nedeniyle yene sürekli müdahale etmektedir. Bu durum ise paritenin Japon yenine göre dalgalanmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla paritenin nelerden etkilendiği ve nasıl tepkiler verdiği önemli konuların başında gelmektedir.

USD/JPY paritesinin hangi faktörlerden ne yönde etkilendiğini öğrenmek için her iki para birimi hakkında da bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Çünkü her iki para biriminde de meydana gelebilecek değişiklikler söz konusudur ve buna bağlı olarak paritede de dalgalanmalar görülecektir. Bu nedenle USD/JPY gibi paritelerle ilgileniyorsanız önce pariteye konu olacak para birimleri hakkında bilgi edinmelisiniz.

Parite, Amerikan doları ile doğru orantılı hareket etmektedir. Bu nedenle dolar değer kazandığı zaman, parite de yükselmektedir. Dolar değer kaybettiğinde de parite düşüşe geçmektedir. FED açıklamaları, beklentileri aşan makroekonomik veriler ve ABD ekonomisine dair olumlu gelişmeler, doların değer kazanmasına neden olacaktır. Dolayısıyla USD/JPY paritesinde de yükseliş gözlemlenecektir. Ayrıca beklentileri karşılayamayan makroekonomik veriler ve ekonomiye dair olumsuz haberler, doların düşüşünü tetikleyecektir. Dolayısıyla paritede de düşüş meydana gelecektir.

Japon yeni ise parite ile ters orantılı hareket etmektedir. Yani yen düştüğü zaman, parite değer kazanmaktadır. Japon yeninin yükselmesiyle birlikte parite değer kaybedecektir. Bu durumda yenin değer kaybetmesine neden olacak olumsuz gelişmeler, paritenin yükselişini tetikleyecektir. Japon yeninin değer kazanmasına neden olacak olumlu gelişmeler ise paritenin düşüşe geçmesine neden olacaktır.

Doların dünyanın en güçlü para birimi olması nedeniyle de USD/JPY paritesinin birçok faktörden etkilendiği bilinmektedir. Amerikan ekonomisinde yaşanan gelişmeler, ABD’nin diğer ülkelerle ilişkisi, Asya kıtası ile arasındaki ilişkiler, paritenin dalgalanması için yeterli sebeplerdir. USD/JPY paritesi ile işlem yapacak yatırımcıların ise tüm bu faktörleri biliyor olması, dalgalanmaları önceden görerek buna göre pozisyon almalarını sağlayacaktır.

Parite ile ilgili olarak bilinmesi gereken konulardan birisi de Japon yeninin Amerikan doları karşısında değer kazanmasıyla Japon hükümetinin Amerika – Japonya ticaretini kontrol altında tutmak amacıyla yenin değerini aşağı geçmesidir. Bu adımla birlikte Amerikan dolarının eski konumuna gelmesi sağlanır. Dolayısıyla USD/JPY paritesi yeniden değer kazanmış olur.

Amerika’da başlayan finansal krizin 2010 yılında tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte dolarda aşırı değer kayıpları görülmüştür. Dolayısıyla USD/JPY paritesi son 15 yılın en düşük değerini almıştır. 24 Ağustos 2010 tarihinde Amerikan dolarının yen karşısında değer kaybetmesiyle birlikte parite 84,17 seviyesine gerilemiştir.

Finansal kriz döneminde Japon yeninin dolar karşısında değer kazanması, Japonya’nın dünyanın en büyük ekonomik gücü olmasını sağlamıştır. Buna karşın dış ticaret tarafında olumsuz bir gelişme olduğu görülmüştür. Bu nedenle de döviz piyasasına müdahale edip, yenin değeri daha alt bir seviyeye çekilmiştir. Böylece USD/JPY paritesinde dengenin yeniden kurulması sağlamıştır.


Kaynak: http://forexpiyasalari.net