SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Webmaster Genel kategorisinde Webbros tarafından oluşturulan SEO Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,336 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Webmaster Genel
Konu Başlığı SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
Konbuyu başlatan Webbros
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Webbros

Webbros

Kayıtlı Üye
17 Şub 2018
44
0
0
Offline
Seo (search engine optimizatıon) kısaltmasından oluşan bir terimdir.Türkçe anlamı ise arama motoru optimizasyonudur.Web sitenizin konusunda göre seçilen anahtar kelimede maksimum performans sağlamak ve googlede üst sıralara çıkmak için yapılan işe de verilen addır.

Her yapılan seonun da sitenize faydası olmayabilir.Bilinçsizce yapılan seo çalışmalarının sitenize yarardan çok zararı olur.Bu nedenle seo yaptıracağınız zaman sektörü güzelce incelemeli,bu alanda en iyi hizmet veren şirket veya grup ile çalışmalısınız.5-10 tl'ye satılıp da ismi Seo olan paketlere asla aldanmayınız.Bazı kişiler çok ucuza yapıp bir miktar ziyaretçiyi sitenize yönlendiriyor.Siz de işe yaradığını sanıyorsunuz.Sonradan da boşa vakit harcayıp para verdiğinizi de anlıyorsunuz tabi.


Seo anlık değil,belli bir süreç içinde düzenli yapılan bir çalışmadır.Bu nedenle çabucak sonuç almayı bekleyemeyiz.Kaliteli çalışmalar sonucu sitenizin sıralaması bir anda patlayabileceği gibi,yavaş yavaş da artış gösterebilir.Bunun nedeni hedef anahtar kelimenizin rekabet oranı yani zorluğudur.Kolay ve rekabet alanı düşük bir kelimede yükselmek zor bir kelimede yükselmeye nispeten çok çok daha kolay olacaktır.
SEO Nasıl Yapılır?


Seo işini bir miktar emek ile sizler de yapabilirsiniz.Peki seo kriterleri nelerdir?

Seo öncelikle hedef anahtar kelimenize yakın veya aynı domain ile başlar.Çelişkili bir domain ve anahtar kelime ile yükselmek zor iştir.Öncelikle sitenizin seo uyumlu olması gerek.Örneğin wordpress altyapısı bu konuda çok tercih edilen bir altyapıdır.Sunduğu seo eklentileri ile birkaç tık ile ana ayarları yapabilir,bir miktar da olsa seo işlemini yapmaya çalışmış olursunuz.

Bir diğer önemli husus ise "makale" sitenizin temelini özgün ve seo uyumlu makaleler oluşturur.Seo uyumlu makale yazmak çok da zor değildir.Hedef kelimenize makalenizde sıkça yer vermeniz de bir seo işlemidir.Cümleler arası bağlantı,anlam bütünlüğü gibi etkenler çok önemlidir.Son olarak da sosyal medyadan hit almak.Evet bu konu çok önemsenmese de sosyal medya kullanımının tavan yaptığı bir dönemde önemsememek elde değil.Bu nedenle paylaştığınız her yazıyı sosyal medya ile tanıştırmayı,orlarda da paylaşım yapıp sitenize verdiğiniz emek gibi uğraşmalısınız.Belli bir süreden sonra sosyal medyadan gelen hiti görünce şaşıracağınıza eminim.


BacklinkBacklink,sitenizin kalitesini arttıran olmazsa olmaz bir etkendir.Backlink, diğer websitelerinden sitenize gelen linkler olarak tanımlanabilir yani bir bakıma başkaları tarafından tavsiye edilmenizdir.

Doğal Backlink

Öncelikle sitemize vakit ayırıp güncek tutarsak,diğer insanlar sitenize gelip yazınızı paylaşır duruma gelecektir.Bu durum çok güzel bir gelişmedir.Kendi sitenize yakın sektörlerden siteler bulup karşılıklı tanıtım yazısı alın.Bu sayede iki taraf için de olumlu sonuç görülecektir.

Forumlarda site tanıtım bölümlerinde sitenizi güzel açıklayan birkaç paragraf ve site adresiniz ile konu açıp hit kazanabilirsiniz ve sitenizin sıralaması artar.Parayla backlink almanızı tavsiye etmem.Bunun gibi doğal yolla alınan backlinkleri google amcamız çok sever.
 

Benzer konular