Profil Estetiği Olarak Bilinen Profiloplasti Hangi Cerrahi Uygulamaları Kapsar?

nullsix

Banned
13 Kas 2017
165
0
16
Profil Estetiği Olarak Bilinen Profiloplasti Hangi Cerrahi Uygulamaları Kapsar?Hayattan zevk almanın ilk koşulu ‘kendini sevmek’tir. Kendini sevmek ise dış görüntünüzden memnun olmakla başlar. Sevmediğiniz, memnun olmadığınız, fiziksel olarak kusurlu bulduğunuz bir uzvunuz var ise estetik cerrahi imdadınıza yetişir ve istediğiniz görüntüye kavuşmanıza yardım eder.Diğer estetik uygulamalarda olduğu gibi yüz estetiğinde de temel hedef doğal bir görünüm elde etmektir. Yüzdeki tüm organların ve yüz yapısının birbirine uyumu ve orantısı için hekimler yüz estetiğini bir bütün olarak ele aldığında alın, burun, çene ve elmacık kemiklerini kapsayan planlama ve işlem yaparak yüz genelinde orantılı bir estetik yakalar. olarak adlandırılan bu operasyonlarda yüz profilinde alın-burun-çene üçgenindeki denge dikkate alınır.Profiloplasti ameliyatları , üst göz kapağı estetiği (blefaroplasti), alın ve elmacık kemikleri estetiğinden bir ya da birkaçını kapsayabilir.
Burun Estetiği (Rhinoplasti)Burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek, burun etini almak ve burun kıkırdağındaki düzensizliklere müdahale etmek gibi sebeplerle yapılan ameliyatında bu iş için özel geliştirilmiş keskiler kullanılır. Bu ameliyatlarda yalnız şekil bozuklukları değil aynı zamanda burun içindeki kemik eğrilikleri (septum deviasyonu) de düzeltilir.Çene Ameliyatı (Mentoplasti)Çene ameliyatlarında ağız içinden girilir. Gerekli yerlere kişinin kendi dokusundan enjekte edilir ya da bu iş için geliştirilmiş özel implantlar yerleştirilir. Kendi dokusu için çoğunlukla liposuction ve meme küçültme ameliyatlarından elde edilen dokulardan faydalanılır. Bazen de bu iş için karın ve kalça bölgesinden doku alınır.Üst göz kapağı estetiğiÜst göz kapağı derisinde bollaşma genellikle ilerleyen yaşlarda kasların incelmesi nedeniyle başlar. Alın ve kaşlarda aşağı doğru sarkmalar göz kapağının da bollaşmasına neden olur. Bu durum kalıtımsal nedenlerle daha genç yaşlarda da görülebilir.

Üst göz kapağı ameliyatlarına alın ve kaşların orantısal hesaplamalarından sonra karar verilir. Ameliyata karar verdikten sonra çizimlerle çıkarılacak deri ve kas miktarı belirlenir.Alın ve elmacık kemikleri estetiğiBelirginleşmesi istenen elmacık kemikleri için ağız içinden girilerek yanaklara implant yerleştirilir. Bazen bu implantlar elmacık kemikleri üzerine dikilir. Çene ameliyatlarında olduğu gibi alın ve elmacık kemikleri ameliyatında da implant yerine kişinin kendi dokusu da enjekte edilebilir.KBB, Baş, Boyun ve Yüz Cerrahisi Uzmanı

Op. Dr. Yusuf Orhan Uçal
 
Benzer konular Forum Tarih
N Site Tanıtım 0
N Site Tanıtım 0

Benzer konular