Mesleki Yeterlilik Belgesi

kara

Banned
18 Ara 2017
33
0
0
Mesleki Yeterlilik Belgesi Almanın Avantajları Nelerdir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir? Ne Amaçla Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi, tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfına giren meslek kollarında çalışanlar için alınması zorunlu bir belge olmuştur. Çalıştıkları mesleklerle ilgili yeterlilik belgesi bulunmayan çalışanlar istihdamda sıkıntı yaşayabilmektedirler. Bunun yanında belge sahibi olmayan çalışanları işverenler haklı fesih sınıfına sokarak işten çıkarabilmektedirler.

6645 sayılı kanun ile iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereğince alınması kanunla zorunlu hale getirilmiştir. Getirilen bu yasalar ile birlikte kişilerin mesleki kalifikasyonu artırılmakta ve bireylerin belirli bir meslekte uzmanlaşması hedeflenmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesinin Çalışan İçin Avantajları Nelerdir?

Bireyler işe başvururken belgesiz olan diğer adaylara karşı güçlü konumda yer almaktadır. Ulusal yeterlilikler baz alınarak ölçme değerlendirme sistemi ve sınav uygulamaları yapıldıktan sonra, yeterli başarıyı gösteren bireylere verildiğinden, kişiler aldıkları belge ile sahip oldukları yetkinlikleri, bilgilerini ve becerilerini belgelemiş olmaktadırlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesinin İşverenler İçin Avantajları Nelerdir?

İş sahipleri mesleklerin gerektirdiği nitelikli ve nitelikleri belgelenmiş olan iş gücüne sahip olmaktadırlar. Ayrıca [ almış olan iş gücünü çalıştırmaktan doğan teşviklerden de faydalanabilmektedirler. Eğitimli ve yeterlilik belgesine sahip personel çalıştırılması, üretilen mal ve hizmetlerin, şirket içerisindeki süreçlerin daha kaliteli ve müşteri beklentilerine uygun olarak sürdürülmesine katkı sunmaktadır. İş sahipleri doğru insan kaynakları planlaması ile zaman, hız ve para kaybını önlemiş olmaktadırlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu olan ve kapsama giren meslek dalları 81 olarak belirtilmektedir. Mesleki yeterlilik belgesi alınabilmesi için, ilgili mesleği ait ulusal yeterliliğin olması gerekmektedir. Bu yeterliliğin mesleki yeterlilik kurumu tarafından ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak için yetkili kılınmış kuruluşlardan alınması gerekmektedir. Belge almak isteyen adaylar yetkili kılınmış kuruluşlara başvuru yaparak alanları ile ilgili sınava tabi tutulmaktadırlar. Teorik ve performans sınavına tabi tutulan adaylar, bu sınavlardan başarılı olmaları halinde mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanmaktadırlar. Mesleki yeterlilik belgesi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.