Merkez Bankası Hangi Faiz Oranlarını Belirler?

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündemdeki konular & Haberler kategorisinde webcihanım tarafından oluşturulan Merkez Bankası Hangi Faiz Oranlarını Belirler? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,856 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündemdeki konular & Haberler
Konu Başlığı Merkez Bankası Hangi Faiz Oranlarını Belirler?
Konbuyu başlatan webcihanım
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan webcihanım

webcihanım

Kayıtlı Üye
22 Eki 2018
34
0
0
Offline
Döviz kurlarında görülen aşırı dalgalanmaya bağlı olarak TCMB'nin attığı faiz adımı sonrasında, bu hamlenin ne işe yaradığını bilmeyen birçok kişi ortaya çıktı. Bu kapsamda merkez bankasının hangi faiz oranlarını belirlediğini sizlerle paylaştık.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), ülkemizde tüm para ve kur politikalarının düzenlenmesinden sorumlu bağımsız kamu kuruluşudur. Aynı zamanda dolaşıma kağıt para sağlanması ve kontrolünü de yapmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından devlet adına para basma yetkisi TCMB’ye devredilmişti. Hazine’nin denetiminde bastırılan madeni paralar, TCMB’nin kontrolü altında piyasaya sürülmektedir.

Dolar kurunun 7,20 liralık rekorunun ardından TCMB’nin faiz oranlarını artırıp artırmayacağı, hangi oranda bir hamle yapacağı, en çok sorulan soru olmuştu. Para Politikası Kurulu Toplantısı, faiz oranları ile ilgili kararların alınması adına merakla takip edildi. Toplantıdan çıkacak faiz kararının ise kur üzerinde etkili olarak aşağı çekmesi beklendi. Buna karşın uzun soluklu bir etki yaratılamadı. İşte bu noktada, TCMB’nin hangi faiz oranlarını belirlediği ve ne işe yaradığı konusu merak edilmeye başlandı.

Şimdi Merkez Bankası’nın hangi faiz oranlarını belirlediği ve bunların ne anlama geldiği konusuna göz atalım:

Merkez Bankası’nın Görev ve Yetkileri Nelerdir?


Sadece TCMB değil, diğer ülkelerin merkez bankaları da bazı faiz oranlarını değiştirmekle yükümlüdür. Bu noktada görev ve yetkileri de birbirine benzemektedir. Yaptıkları işi anlamak için onların hangi görevlere ve yetkilere sahip olduğunu bilmek gerekiyor.

Konumuza geçmeden TCMB’nin görevlerine göz atmak istedim:


  • Fiyat istikrarı sağlamak, tüm merkez bankalarının öncelikli görevidir. Bu noktada enflasyonu kontrol altında tutmak, finansal istikrarı sağlamak, para ve döviz piyasalarını düzenleyici tedbirler almak ilk görevler olarak görülebilir.
  • Kağıt para basımı ve para arzı, diğer bir görevdir. Merkez bankaları devlet adına piyasaya para arz eder ve likidite sağlar.
  • Kambiyo rejimi olarak bilinen Türkiye’de uygulanacak döviz kuru rejimini belirlemek ve uygulamak da TCMB’nin görevidir.
  • Türkiye’nin altın ile döviz rezervlerini saklar ve yönetir.
  • Ödeme sistemlerinin güvenli ve sorunsuz çalışmasını sağlar.

Kaynak ve Makalenin devamına buradan ulaşabilirsiniz: https://borsanasiloynanir.co/merkez-bankasi-hangi-faiz-oranlarini-belirler/