Marka Şekil Ne Demek?

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilgi Arşivi kategorisinde ayzeff tarafından oluşturulan Marka Şekil Ne Demek? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 58 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilgi Arşivi
Konu Başlığı Marka Şekil Ne Demek?
Konbuyu başlatan ayzeff
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ayzeff

ayzeff

Kayıtlı Üye
29 Ocak 2021
1
0
1
Offline
Marka Şekil demek, marka başvurusunun veya Marka tescilinin logolu olarak yapıldığını veyabir şekil içerdiğini ifade eder. Marka Şekil , her logolu marka veya her şekil içeren markada yazılmayabilir. Türk Patent ve Marka kurumunun Eski uygulamalarında kullandığı ve markanın logolu veya şekil içerdiğini anlatan bir ifadedir.

Son zamanlarda da bu şekil ifadesi çok fazla kullanılmamakta olup isteğe bağlı olarak bazı durumlarda hala kullanılmaktadır. Ama ibare içermeyen sadece şekil veya logo başvurularında ise marka adı olmadığı için şekil diye ifade edilebilmektedir.

Bir marka başvurusunun diğer firmaların markalarından ve hizmetlerinden ayırt edilebilir, farklı olması gerekmektedir. Marka başvurusunun sözcükler, harfler, sayılar, renkler gibi ibarelerle yapılabildiği gibi, şekli unsurla da marka başvurusunda bulunula bilinir. Şekil marka başvurularının sektörde bulunan marka başvurularından farklı olması gerekmektedir. Akılda kalıcı ve ticari kaynak gösteren şekli unsurular ayırt edici olarak değerlendirilir. Şekli marka başvurularında önemli olan sektördeki şekli unsurlu markalardan önemli ölçüde farklılaşmış olmasıdır.