Marka Konumlandırma Ne Demektir?

  • Forum Sayfamızda alakasız web sitesi paylaşımı, backlink, hacklink amaçlı paylaşımlar yöneticilerimiz tarafından tespit edilip silinebilir.

ayzeff

Kayıtlı Üye
29 Ocak 2021
3
0
1
Marka konumlandırma; markaların tüketici zihninde oluşturacağı anlam, rakipleri ile ilgili farklılıkları gösteren ve marka sahibinin özelliklerini vurgulayan kelime grubundan oluşan faaliyetler bütünü olarak açıklayabiliriz. Yani marka konumlandırma, üreticinin en güçlü ve fark yaratabildiği özelliklerini, tüketicilere aktarabilme sanatıdır.

Örnek vermek gerekirse, AUDİ nin kendini GÜÇ simgesi olarak tanıtmaya çalışması, VOLVO nun dayanıklığını sürekli vurgulaması tüketici zihninde bir konumlandırma çabasıdır.

O yüzden marka konumlandırma işleminin en önemli kısmı marka belirleme ve tescil aşamasıdır. Çünkü benzer markaların çok fazla olduğu bir sektörde bazı eklerle alınmış bir marka sahibi isek diğer firmaların yaşayacağı kalite sorunları, güvenlik sorunları vb. sıkıntılardirekt olarak bizim marka konumumuzu etkileyecek ve sorunlar yaşatacaktır.

O yüzden marka başvurusu yapılırken detaylı araştırmalar yapılmalı, başvuru sahibinin sektöründe bulunan benzer markalar belirlenmeli ve başvuru bu analizler sonrası yapılması ilerde yapılacak marka konumlandırması için çok çok önemlidir.

Marka konumlandırma, bir markanın diğer rakip markalardan farklılıklarını belirten ve mevcutta var olan hedef tüketici kitlesine nasıl ulaştığının göstergesidir. Burada marka konumlandırmasının diğer markalardan farklı ayırt edici bir nitelikte olması gerekmektedir. Farklı ayırt edici unsurların bulunduğu ve diğer rakiplerden daha farklı akılda kalıcı, alışılmışındışında ilgi çekici bir markanın tüketici zihninde kalıcı olduğu ve dikkat çekici olduğu açıktır. Bu nedenle gelişen sektörler ve artan rekabetler göz önüne alındığında markaların konumlandırmalarını yani başka bir ifade ile diğer markalardan farklılığını ortaya çıkartması gerekmektedir. Bu bağlamda tüketicilerin markaya ilişkin bakış açısı belirlenirken, markanın da pazarda ki yeri belirlenir.

 
Benzer konular Forum Tarih
A Bilgi Arşivi 0

Benzer konular