Klavyeye Sıvı Döküldüğünde Ne Yapılmalı?

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Donanım kategorisinde Pekso tarafından oluşturulan Klavyeye Sıvı Döküldüğünde Ne Yapılmalı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,855 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Donanım
Konu Başlığı Klavyeye Sıvı Döküldüğünde Ne Yapılmalı?
Konbuyu başlatan Pekso
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Pekso

Pekso

Kayıtlı Üye
31 Tem 2018
35
0
0
Offline
Bilgisayarınızın Klavyesini Açarak Temizleyin

Eğer kullanmış olduğunuz bilgisayarın klayvesinin kolay sökülüp takılması söz konusu ise, ilk olarak klavyenizi sökebilir ve içerisini temiz ve yumuşak bir bez desteği ile temizleyebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, klavyenizi temizlerken çok hassas olmanız ve kesinlikle aceleci davranmamanızdır. Aksi durumda klavyenize zarar verebilirsiniz.

DİKKAT: Kurutma işlemi için kesinlikle saç kurutma makinesini sıcak ayarda kullanmayın. Tuşların erimesine veya mekanizmasının hasar görmesine neden olabilir.

Klavyenizi Temizledikten Sonra Hemen Kapatmayın, Birkaç Dakika Boyunca Güneşte Bekletin

- Klavyenizin içerisini iyice temizledikten sonra hemen kapatmamanızı tavsiye etmekteyiz. Çünkü içerisine çok fazla sıvı kaçmış ise, muhtemelen temizleme işleminden sonra da içerisinde halen nem kalmış olacaktır. Bu bakımdan klavyenizi güneşin altında da birkaç dakika kadar bekletmenizde fayda bulunmakta.
Tüm Bu Yöntemler Faydalı Olmadığında, Klavyenizi Servise Götürün

- Yukarıdaki tüm yöntemleri denediniz ve işe yaramadığını gördüğünüzde yapmanız gereken son şey klavyenizi hemen cihazınızın bağlı bulunduğu servise götürmeniz veya da yeni bir klavye satın almanızdır.
Bilgisayar Klayvesine Sıvı Kaçmaması Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Bilgisayar kullanırken gerek bilgisayar yüzeyine ve gerekse de bilgisayar klavyesine sıvı kaçmaması açısından özen gösterilmesi gerekenler ise şunlardır;

Bilgisayar Kullanırken Sıvı Tüketilmemeli

- Bilgisayar kullanırken genellikle ilk birkaç saat dikkat eksikliği durumu söz konusu değildir. Ancak birkaç saat sonrasında kullanıcıların dikkati dağılabilmektedir. Bu olumsuz durum ise, beraberinde tüketilen sıvının bilgisayar yüzeyine veya bilgisayar klavyesine bulaşmasına neden olabilmektedir. Bu bakımdan bilgisayar kullanıcıları, bilgisayar karşısındayken sıvı tüketmemeli ve mümkünse bilgisayar başına geçmeden önce sıvı ihtiyacını gidermelidir. Eğer mutlaka yanınızda sıvı bulunması gerekiyorsa da mutlaka soldaki görselde olduğu gibi ağzı kapalı bir cisim içinde bulundurun.

Bilgisayarın Yer Aldığı Ortamda Özellikle Ağzı Açık Kutulardaki Sıvılar Kaldırılmalı

- Bilgisayar klavyesine sıvı kaçmaması açısından kullanıcıların dikkat etmesi gerekenlerden biri de bilgisayar çevresinde özellikle ağzı açık bulunan sıvıların ortamdan uzaklaştırılmasının sağlanmasıdır.

Yukarıda da görüldüğü üzere bilgisayar klavyesine sıvı kaçılması durumunda uygulanması gereken bazı basit yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler hakkında deneyimli olmamanız durumunda, bu konuda yetkin bir tanıdığınızdan da destek talep edebilirsiniz.