İslami Blog Sitem Hakkında Yorumlarınız

Subhan olan Allah'ın salat ve selamı Peygamberimiz Hazreti Muhammed'e, onun ehli beytine ve ashabına olsun.Resûlullah'ı sevmek, Resûlullah'ı anlamaktır. Resûlullah'ı anlamak, hayatı anlamaktır. Yaşantısı en ince ayrıntısına kadar aktarılan ve böylelikle bize örnekliğinin tam olarak pekişmesi için gerekli bütün şartların yerine geldiği Peygamberimizin ahlakı Kur'an ahlakı idi. Nasıl bir mucit keşfettiği bir ürünün bütün fonksiyonlarını bilerek herhangi bir sorun meydana geldiğinde bu sorunu çözmesi için başvuru merci olur. Bizlerde karşımıza çıkabilecek her durumda bizi bizden iyi bilen yüce yaratıcımız Allah'ın kelamına ve bu kelamı her yönüyle yaşayarak bizler gibi insan olan Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin tavrına başvururuz. İşte kurduğumuz bu blog sitesi ile dünyamıza nuruyla inen Peygamberimizin ve ashabının yaşantısından bize ibret olacak olaylar paylaşıyoruz. Böylelikle en doğru olan Allah'ın dosdoğru Peygamberinin ahlakı ile "neleri yapmalı, neleri yapmamalı" sorularına cevaplar bulacağız. İlgili yorumlarınızı bekliyorum.

Site Adı: Hadislerle Yaşa
Site Adresi : www.hadislerleyasa.com
Sitenin kullandığı altyapı : Blogger
Açıldığı Tarih: 26.04.2020
 
Site içeriğiyle alakalı olarak her gün bir hadis paylaşımı yapacağız inşaAllah. Böylelikle konunun aktif olmasını ve forumun bu bölümün amacına uygun kullanılmasını sağlamış olacağımızı düşünüyoruz. Herkese iyi forumlar..Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) "Her Müslümanın sadaka vermesi gerekir" buyurdu. Kendisine: "Ya bulamayan olursa?" diye soruldu. "Eliyle, çalışır, hem şahsı için harcar hem de tasadduk eder" cevabını verdi. "Ya çalışacak gücü yoksa?" diye soruldu "Bu durumda, sıkışmış bir ihtiyaç sahibine yardım eder" dedi. "Buna da gücü yetmezse?" dendi. "Ma'rufu veya hayrı emreder" dedi. "Bunu da yapmazsa?" diye tekrar sorulunca: "Kendini başkasına kötülük yapmaktan alıkor. Zira bu da bir sadakadır" buyurdu.

Kaynak : Buhari, Zekat 30, Edeb 33, Müslim, Zekat 55, (1008)
 
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Edebsizlik ve çirkin söz girdiği şeyi çirkinleştirir. Haya ise girdiği şeyi güzelleştirir."

Kaynak : Tirmizi, Birr 47, (1975), İbnu Mace, Zühd 17, (4185)
 
Ebu Sa'idi'l-Hudrî Radıyallahu Anh anlatıyor: "Peygamberimiz aleyhissalâtu vesselâm'ın yanında oturuyor idikBir ara): "Size Abdulkays kabilesinin gönderdiği heyet geldi" buyurdular. Halbuki içimizden hiç kimse (henüz heyetin geldiğini) görmemişti. Hakikaten geldiler ve konakladılar. Sonra Aleyhissalâtu vesselâm'ın huzuruna geldiler. Onlardan Eşecc el-Asarî (adında biri) konaklama yerinde kaldı, o sonradan geldi. Çünkü o, bir konağa indi, devesini ıhtırdı. Yolculuk elbisesini bir kenara bıraktı. Sonra (taze elbise giyip, öyle) Peygamberimizin huzuruna çıktı. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm da ona: Ey Eşecc! Sende aziz ve celil olan Allah'ın sevdiği iki haslet vardır: Hilm (Acele etmemek) ve teenni ile hareket etmek" buyurdular. Eşecc: "Ey Allah'ın Resûlü! Bu hasletler, cibilliyetimde (fıtratımda doğuştan getirdiğim) bir şey mi, yoksa sonradan (iradî gayretimle) meydana gelen bir şey mi?" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm: "Hayır! Yaratılışında bulunan bir şeydir!" buyurdular."

Kaynak : İbnu Mace Sünen (4187)Daha fazlası için www.hadislerleyasa.com internet adresini ziyaret edebilirsin.
 
Riyazus Salihin, 1627 Nolu Hadis


Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Nebî sallalahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:


- "Yollarda oturmaktan kaçının!" Sahâbîler:


- Biz buna mecbûruz. Meselelerimizi orada konuşuyoruz, dediler. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:


- "Oturmaktan vazgeçemeyecekseniz o halde yolun hakkını verin!" buyurdu.


- Yolun hakkı nedir Ey Allah'ın Resûlü? dediler.


- "Harama bakmamak, gelip geçenleri incitmemek, selâm almak, mârufu emredip münkerden nehyetmektir" buyurdu.


Buhârî, Mezâlim 22, İsti'zân 2; Müslim, Libâs 114. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 12; Tirmizî, İsti'zân 30
 
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Hediyeleşin, zira hediye, kalpteki kuşkuları giderir. Komşu kadın, komşusu kadından gelen (hediyeyi) hakir görmesin, bir koyun paçası parçası olsa bile."

Kaynak : Tirmizi, Vela ve'l-Hibe 6, (2131)
 
Hazreti Ebu Bekre Radıyallahu Anh anlatıyor:

Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): "Size büyük günahların en büyüğünü haber vereyim mi?" buyurmuş ve bunu üç kere tekrar etmişlerdi. "Evet!" deyince: "Allah'a şirk koşmak, anne ve baba haklarına riayetsizlik, cana kıymak!" buyurdular. Bu sırada dayanmış durumda idi, yere oturup: "Haberiniz olsun! Yalan söz, yalan şahidlik!" dedi ve bunu o kadar tekrar etti ki, "Keşke devam etmese artık!" temennisinde bulunduk.

Kaynak : Buhari, Şehadat 10, Edeb 6, İstizan 35, İstitabe 1, Müslim, İman 143, (87), Tirmizi, Şehadat 3, (2302)

Daha fazla konu için www.hadislerleyasa.com internet adresini ziyaret edebilirsin.
 
Hazreti Ibnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor:

Dedim ki: "Ey Allah'ın Resulü! Allah nezdinde en büyük günah hangisidir?" "Seni yaratmış olan Allah'a eş koşmandır!" buyurdular. "Sonra hangisidir?" dedim. "Seninle birlikte yiyecek diye, evladım öldürmendir!" buyurdular. Ben yine: "Sonra hangisidir?" dedim. "Komşunun helalliği ile zina etmendir!" buyurdular.

Kaynak : Buhari, Tefsir, Bakara 3, Furkan 3, Edeb 20, Muharibin 20, Diyat 1, Tevhid 40, 46, Müslim, İman 141, (3181, 3182), Tefsir, Furkan, Nesai, Tahrim 4, (7, 89, 90), Ebu Davud, Talak 50


Daha fazlası için www.hadislerleyasa.com internet adresini ziyaret edebilirsin.
 
Hazreti Ebu Bekre Radıyallahu Anh anlatıyor:


Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): "Size büyük günahların en büyüğünü haber vereyim mi?" buyurmuş ve bunu üç kere tekrar etmişlerdi. "Evet!" deyince: "Allah'a şirk koşmak, anne ve baba haklarına riayetsizlik, cana kıymak!" buyurdular. Bu sırada dayanmış durumda idi, yere oturup: "Haberiniz olsun! Yalan söz, yalan şahidlik!" dedi ve bunu o kadar tekrar etti ki, "Keşke devam etmese artık!" temennisinde bulunduk.


Kaynak : Buhari, Şehadat 10, Edeb 6, İstizan 35, İstitabe 1, Müslim, İman 143, (87), Tirmizi, Şehadat 3, (2302)
 
Merhabalar. Siteniz içerik bakımından zengin güzel bir site olma yolunda ilerliyor. Lakin biraz daha farklılık yaratmanız gerektiğini söyleyebilirim. Tema olarak biraz daha göze hitap eden bir tema işleyebilirsiniz siteye. Ayrıca logosuz siteler biraz amatör duruyor. Güzel bir logo yaptırmanızı da tavsiye ederim. İsterseniz sizin için ücretsiz yardımcı olabilirim, özelden mesaj atabilirsiniz. Sitenizin gelecek umudu var lakin dediğim gibi biraz daha uğraşmanız gerekiyor fikrimce. İyi forumlar.
 

Benzer konular