Hz Ömerin Adaleti

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Blogcular-Genel kategorisinde Gizem tarafından oluşturulan Hz Ömerin Adaleti başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,150 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Blogcular-Genel
Konu Başlığı Hz Ömerin Adaleti
Konbuyu başlatan Gizem
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gizem

Gizem

Kayıtlı Üye
24 Şub 2018
67
0
0
Offline
Hz. Ömer’in Adaleti


Adalet denildiği zaman aklan ilk gelen isimlerden biri, İslam’ın güneşi ve peygamberi olan Hz. Muhammed’in (a.s.) ardından ikinci halife olan Hz. Ömer (r.a.)’dır. Cehalet devrinin Ömer bin Hattab’ı, İslam ile müşerref olmakla beraber kamil bir insan olmuş, aşere-i mübeşşereden kabul edilmiş ve en mühim olanı da emir’ul mü’minin niteliğine sahip olmuştur.
Hz. Ömer’in hayatı boyunca en çok ehemmiyet verildiği ve üzerine durduğu bir husus vardır ki, o da adalettir. Bu hususta bütün liderlere önderlik etmiş, hem şahsi meselelerinde, hem işlerinde her daim hakka riayet eden bir Devlet Başkanı olan Hz. Ömer, iman ve adaleti birbiri ile müşerref kılmış ve hatta belki de kendisinden sonra kimseye nasip olamayacak adil bir devlet adamı niteliğine sahip olmuştur.

Hz. Ömer’in Ailesi

İslamiyet’e yıllarca hizmet etmiş, cesaret, adalet ve kahramanlığı ile dillere destan olmuş olan Hz. Ömer’in babası Mekke’nin en önemli tüccarlarından Hattab bin Hufeyl, annesi ise bir rivayete göre beni Mahzum kabilesine mensup olan Ebu Cehil’in kız kardeşi, diğer bir rivayete göre ise amcasının kızı olan Fatıma bin Haşam’dır.
Hz. Ömer’in hayatı boyunca pek çok evlilik yaptığı bilinmektedir. Bu evlilikler İslam ile müşerref olmadan önce ve olduktan sonra yapılan evliliklerdir. Hz. Ömer İslamiyet ile müşerref olmamışken ilk olarak Kureyş’in Cumahoğulları kabilesinden Osamn bin Maz’un’un kız kardeşi olan Zeynep bint-i Mahzun ile izdivaç etmiş ve bu izdivacından Abdullah, Hafza ve Abdurrahman dünyaya gelmiştir. Abdullah bin Ömer, ashab-ı kiram’ın önde gelenlerinden olup, kız kardeşi Hafza ise Hz. Muhammed’in (a.s.) ile izdivaç etmiştir.
 
Benzer konular Forum Tarih
G Blogcular-Genel 0 1K

Benzer konular