Hurmanın Faydaları Nelerdir

24 Şub 2018
67
0
0
Hurmanın Faydaları Nelerdir?
Hurma çoğu insanın vazgeçemediği enfes lezzetlerden biridir. Farklı her hurma türünün kendine has bir lezzeti vardır. Hurmanın besin içeriğine bakıldığında ise vücudumuz için oldukça çeşitli besin değerlerine sahip olduğu görülebilir. Haftanın her günü üç adet hurma yemenin vücudumuz için fazlasıyla avantaj sağladığını kanıtlanmış birçok araştırma mevcut. Hurmanın özelliklerini sıralamadan önce dilerseniz içerdiği besin değerlerine şöyle bir göz atalım:
• Potasyum – 696 mg (%20 RDA)
• Magnezyum – 54 mg ( RDA)
• B6 vitamini – 0,2 mg ( RDA)
• Elyaf – 6,7 mg (%27 RDA)
• Manganez – 0,3 mg ( RDA)
• Bakır – 0,4 mg ( RDA)
Hurmanın Faydaları Nelerdir?
Hurma: B6 Deposu
Beyin fonksiyonlarının çalışmasında üstün bir tol oynayan B6 vitamini de hurmada oldukça fazladır. Dolayısıyla hurma yemek beyin performansını artırmaya da yardımcı olur. Özellikle de okula devam eden bir çocuk için düzenli hurma yemesi okul hayatını olumlu yönde etkileyen faktörlerden biri olacaktır.
Hurmanın Faydaları Nelerdir
Hurmada bulunan çözünür lifler suyun sindirim sistemi tarafından emilmesine yardımcı olur. Doğal olarak bölyece kabızlık önlenmiş olur. Bu lifler aynı zamanda bağırsak hareketlerinin düzenli çalışması için çok gereklidir. Kolon kanseri, kolit ve hemoroit riskini de azaltır. Hurma midede iyi bakterilerin artmasına yardımcı olurken aynı zamanda ishal ve mide rahatsızlığı tedavisine yardımcı olan potasyum içerir.
Kemikleri Güçlendirir
Selenyum, manganez ve magnezyum kemiklerin korunması ve gelişimi için oldukça önemlidir. Hurma da bu minerallerin yanında özellikle selenyum açısından çok zengin bir gıda olarak kabul edildiği için kemiklere oldukça faydalıdır.
 

Benzer konular