Harici Harddisk Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

23 Tem 2018
34
0
0
Harici Harddisk Kullanmanın Avantajları Nelerdir?


Bugünkü makalemde sizlere harici harddisk kullanmanın avantajlarından bahsedeceğim.Bildiğiniz gibi teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok alanda köklü değişikler oldu.Bunlardan biri de bilişim sektörüdür.Teknoloji o kadar değişti ki artık yeni çıkan bişey diğerinin değerini kaybettirmeye başladı.Bunlardan biri de bilgisayar bileşenleridir.Harddiskler ilk çıktığında 10gb 20gb bir depolama alanına sahipti.Hatta bazı birçok bilgisayarda disket sürücüsü bile vardı.Eski tip CD-ROM'lar mevcuttu.Daha sonra neler oldu disket sürücüleri CD-ROM teknolojisinin gelmesiyle birlikte önemini yitirdi.Daha sonra ne oldu?Bilgisayarda kullanılan 20gb depolamaya sahip harddiskler yerlerini 120gb'lık sabit harddisklere bıraktı.Bakın benimde anlatmak istediğim aslında şu birinin gelişi diğerinin önemini kaybettiriyor.Benimde anlatmak istediğim tam olarak bu aslında.Teknoloji yerinde saymadı yine gelişti.Bu sefer 1 tb 4tb 8tb 16tb harddiskler ortaya çıktı.Daha sonrasında harici harddisk dediğimiz taşınabilir harddiskler ortaya çıktı.Taşınması kolay portatif istediğiniz bilgisayarda kullanabilceğiniz bir bilgisayar bileşeni haline geldi.


Harici harddisklerin gelmesiyle birlikte ilk önce usb 2.0 teknolojisi meydana geldi.Bu harici harddisklerin bir sürümüydü.Yaklaşık 7200rpm lik bir dönüş hızına sahipti.Dosya kopyalama hızı 25mb/s ile 32mb/s arasındaydı.Bütün usb 2.0 harddiskler bu özelliğe sahipti.Daha sonra teknoloji tekrar gelişti.Usb 3.0 harddiskler ortaya çıktı.Bunların ise okuma hızı 160mb/s dosya aktarım hızı maksimum 190mb/s lık bir hıza sahip haline geldi.

Gelin bu harici harddisk kullanmanın avantajlarına beraber bakalım.


Harici Harddisk Kullanmanın Avantajları


GB başına en düşük maliyet: Bildiğiniz gibi maliyet bağlamında harici harddiskler maliyet bakımından oldukça uygundur.Harici harddisklerin kullanımı sayesinde CD,DVD gibi birçok bileşenin ömrü bitmiştir.Ayrıca bunlara CD-ROM ve DVD-ROM da dahildir.CD-DVD Rom gibi cihazlar çabuk bozulabilir optik cihazlardır.Ayrıca CD ve DVD'lerin arka yüzünde oluşan bir çizik bu DVD'yi çöpe atmamıza neden olcaktır.10GB lık bir filmi düşünelim kaç tane DVD gerekir bunu depolamak için 2DVD gerekir.Filmin fiyatı 10TL.Filmi izlediniz CD Kabına koydunuz daha sonra arkadaşlarınız geldi bu filmi tekrar izlemek istediniz ama bi baktınız optik sürücünüz bunu okumadı.Yani boş yere 10TL vermiş oldunuz.Bunun yerine harici bir harddiske kopyalasaydınız belki de bunlar başınıza gelmeyecekt.Bu da birim başına maliyeti düşürecekti.

Boşluk:Bugüne bakarsak artık CD'lerin DVD'lerin devri azalmış neden mi Arkadaşlar?Çünkü bir DVD'nin boyutu maksimum 4.6gb fiyatı ne kadar 4tl.Şimdi harici harici harddiskimize bakalım.250gb'lık bir alana sahip yani yaklaşık 50 katı.Şimdi söyle bir hesaplama yapalım 50 tane DVD aldık arşiv yapmak için fiyat ne oldu 200tl,250gb depolama alanına sahip harici harddiskimizin fiyatı ise 120 130TL civarı.CD ya da DVD birde en ufak çizilmede bozulabilir.Çok iyi muhafaza edilmesi gerekir.Maliyetleri de yüksektir.Bu yüzden artık depolama bakımından harici harddiskler kullanılmaktadır.Çünkü düşürmediğiniz sürece ömrü çok yüksek ve etkili bir depolama alanına sahiptir.


Kullanım kolaylığı: Merkezi bir yedekleme sunucusu veya NAS yedekleme cihazı olmadığında herkesin yedeklemeler için harici bir sürücüsü olmalıdır. Kullanımları gayet kolaydır.Tek yapmanız gereken bilgisayarınızın usb yuvasına harddiskin kablosunu takmak.Bilgisayarınız bunu hemen tanıyacaktır.Tak çıkar modunda yani.

Taşınabilirlik: İnternet üzerinden dosya ve sunucudan dosya yüklemektense 6 7 terabayt harddiskiniz olsun.Harddiskinizi getirip bilgisayara takıp kopyala diyin daha kolay bir şekilde dosya alışverişini yapmış olursunuz.İşte bu taşınır özelliği sayesinde usb sürücünüzü ister tatile ister iş gezisine çıkarken güvenle ve rahat bir şekilde götürebilirsiniz.
Sistemler arasında taşınabilirlik: Sistemler arasında herhangi bir seçiciliği yoktur.Bütün işletim sistemlerine uyumludur.

Kolay değiştirme özelliği sayesinde bilgisayarınızın sabit diskinde oluşan bir bad sector hatasından dolayı ne yapıcam telaşına kapılmayın.Yapmanız gereken tek şey sabit diskinizin bozulmaya yüz tutmadan önce içersindeki verileri aldığınız usb sürücüsüne kopyalamanız.


Çok satın alabilir ve gerektiğinde genişleyebilirsin. Sunucunuzu veya PC'nizi maksimize etmek için, 20TB olsun, tek yapmanız gereken bir sürü USB sürücüsü satın almak. İdeal olarak, onları daha iyi hız için ayrı USB denetleyicilerine, ancak aynı veriyolunda bile düzgün bir şekilde bağlamak istersiniz.


Hız:CD ve ya DVD yi bilgisayara taktığınızda bu dosyaları bilgisayarınıza kopyalamak için saatlerce bir zamanını ekran başında geçirerek harcayabilirsiniz.Ancak bu veriler USB sürücünüzde olsa ve sürücüsünüz Usb 3.0 destekli ise bu dosyaları bilgisayara kopyalamak çok kısa bir zamanınızı alacaktır.Harici Sabit Disk Depolama Birleştirilebilir. Bütün işletim sistemlerinde bilindiği gibi bir disk yöneticisi vardır.Bu disk yönetimi sayesinde usb sürücülerinizi birleştirip raid yapabilirsiniz.Böylece harddisk performasını da arttırmış olur.Tabi bunları mirror ya da spanned volume şeklinde ayarlamanızda mümkün.Tercih size ait
Basit Döndürme: Her usb sürücüsünün belirli bir dönüş hızı vardır.Usb sürücüsü derken arkadaşlar harici harddisklerden bahsediyorum.Bunların dönüş hızı normal sabit diskinizden dönüş hızından daha yüksektir.Böylece veri alışverişini daha hızlı bir şekilde yaparlar.


İzolasyon: USB sürücüler birçok yönden gerçekten harika. Diğer bir önemli avantajı izolasyon. USB sürücüler fişten çekilebilir ve PC veya sunucudan tamamen izole edilebilecek şekilde bir kasaya yerleştirilebilir. Bir virüs veya güç dalgalanması ekipmanınızı yok ederse, sürücü bir geri yükleme işlemi için iyi ve hazır olacaktır. Birçok kullanıcı USB sürücüsünü her zaman takılı tutar, ancak bir yedekleme rotasyonu kullanmıyorsanız, bu bir hatadır. Sürücü aşınma ve yıpranma, titreşim, virüs hasarı ve güç dalgalanma risklerine maruz kalmaktadır. Bir kasada saklandığında, tamamen izole edilmiştir

Harici Harddisk Kullanmanın Avantajları
"https://www.ugurgunen.com