Domain Nedir ? Alan Adı Ne Anlama Gelir ?

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Domain Satışı kategorisinde Remote tarafından oluşturulan Domain Nedir ? Alan Adı Ne Anlama Gelir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 133 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Domain Satışı
Konu Başlığı Domain Nedir ? Alan Adı Ne Anlama Gelir ?
Konbuyu başlatan Remote
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Remote

Remote

Yönetici
WF-Yönetim
5 Kas 2020
13
10
3
Bursa
www.zurna.net
Offline
Alan adı, bir Web sitesinin İnternet'teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı wikipedia.org tur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Örneğin webmastersitesi.net alan adı adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla Web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır. Alan adı almak için bir İnternet servis sağlayıcısına gidilebilir veya Web hosting (barındırma) firmasından müşteri için bir alan adı kaydetmesi istenebilir.

Aslında alan adı satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir, bu yüzdendir ki en fazla on yıl olmak üzere alan adınızın süresini yenilemelisiniz, normal olarak en az bir yıl olarak kayıt edilen alan adları, On yıla kadar tescil edilebilir

Türkiye'nin ülke alan adı olan .tr uzantılı alan adları (.com.tr, .net.tr ve daha fazlası) BTK tarafından yönetilmekte ve tahsis edilmektedir, en fazla beş yıl olarak tahsis edilebilir.


Kaynak: Wikipedia
 
  • Beğen
Tepkiler: Rmtdnm

Benzer konular