Dolandırılma Olayı | Five.com.tr ve Digital.com.tr Uzak Durun!

3 Mar 2018
18
0
0
Sevgili webmastersitesi kullanıcıları konu detayına https://www.r10.net/showthread.php?p=1073344400#post1073344400
adresinden ulaşabilirsiniz.

Merhaba Sayın R10 üyeleri 29.03.2018 yani geçen hafta perşembe günü ile başlayan bir dolandrıcılık hikayesinden size bahsetmek istiyorum.

Sahtekarlara Ait Bilgiler
Sahibinden sitesinde ilanı açan kişi ve dolandırıcılardan birinin adı yada takma adı : Ali Bahçe
Ödemenin yapıldığı hesabın ve sitesinde ödeme için verilen banka bilgilerin sahibi : Yaşar Ok
Sürekli olarak konuştuğum kişi ise : Tuğşad adında ama tam olarak kürşat mı tuğşad mı bilemediğimiz biri.
Skype Adresleri : Dgtbilisim
Cep Numaraları ve Diğer bilgileri Savcılık Makamına Sunulacaktır.
Maltepe Mah. Özveren Cad. Yayla Sok. Başkan Apt No: 2/3 Çankaya ANKARA
Ato Sicil No : 305412
0850 302 85 34
satis@five.com.tr
Konuya başlamadan önce dikkatlice okuyunuz ve bu tür insanların diğer insanlara aynı oyunları oynamasını enğeleyelim.

Satmakta olduğumu bir sunucu için Tuğşad olduğunu söyleyen biri beni telefonla aradı ve aramızda uzun bir konuşma oldu bunun sonucu ciddi olduğunu düşündüm ve benden sunucunun çalışır haldeki fotograflarını istedi bende radorede sunucuyu barındırdıgım kişiden fotoğrafları istedim ve fotoğrafları sabah bana yolladı bende hemen fotoğrafları bu kişiye yolladm bu kişi resimleri yolla hemen alacağım gibisinden söyledi benimde paraya ihtiyacım olduğu için aciliyetten satmak istedim neyse sunucuyu sattığımda tekrardan bir sunucu kiralamak için Enver adlı arkadaşım ile görüştüm bana bir makina önerdi makinanın markası c6100 diye dell bir makina araştırdım ama türkçe bir kaynak görmeyince o makinaya sıcak bakmadım.

Sonra sahibinden.com da ki ikinci el sunuculara bakmaya başladım ve arkasından bir sunucu buldum ve ortağım ile bir görüşme yaptım biz zaten disk alanımız yetersiz olduğu için sunucuya yeni disk alacakken hem işlemcisi yüksek hemde disk alanı yüksek olduğu için sunucuyu almaya karar verdik ve ben sahibinden ALİ BAHÇE adı ile açılmış bir satıcı hesabında ki cep numarasını aradım ve konuştum arkasından taksit imkanını sordum ve ben geri döneceğimi söyledim ortağı arayıp 9 taksit çekimi var dedim okeyleştik ve ondan 2 dakika sonra bu benden sunucuyu alacak olan tuğşad aradı ve bana aynen şunları söyledi ; kardeşim sen benim arkadaşı aramışsın hayırdır felan deince şaşırdım önce sonra anladım ki Ali Bahçe ile bunlar birlikte bu işleri yapyorlar ya dedim şansa bak çok iyi oldu felan dedim tabi öyle olunca güven biraz daha arttı tabi hiç düşünmeden ödemeyi yaptık, ortagımın kredi kartından 2.970.73 TL 9 taksit ile ödeme yaptık ödeme esnasında istenen şifreyi bana yolladığı whatsapp yazışması aşağıdaki gibidir.

Satın aldığımız faturanın aslını buradan görüntüleyebilirsiniz : http://sanalkahvem.com/fatura/Invoice-9226.pdf

Benim sunucumun barındığı kişi ile aramızda geçen bir whatsapp konuşması , alacağımız makina dell r610du zaten fatura üzerinde makinaya ait detaylları görebilirsiniz.

Sözünü ettiğim sunucu linki ve altaki resimde sunucumun çalışır şekilde olan hali : https://www.r10.net/server-donanimla...n-satilik.html

Buraya kadar herşey normal oldu ödeme gerçeleşti ve sunucuyu hazırlayacağını söyledi böylelikle ben beklemeye başladım akşam üzeri ankara türk telekom a ümitköy'e gittiğini söyledi ve durmadan bana yedekler az kaldı şu kadar kaldı bu kadar kaldı gibi whatsapp üzerinden ileti gönderiyordu böylelikle güvenimi kazanmaya kazı ürkütmeden iş yapmaya çalışıyordu onlardan bir alıntıda yapıp hemen buraya koyuyorum Herşey Vatan İçin Tuğşad adlı kişidir.

Konuşmalara felan bakınca gerçekten içimde bir şüphe yoktu ancak tabi olay zaman getikçe değişmeye başladı , bu yazıların sabahında yani cuma günü ögleden sonra buraya geleceğini söyledi öglenki mesajlaşmada araç bekledigini araç gelince hemen geleceğini söyledi ve olay burdan sonra değişmeye başladı , saat öğleden sonra 3 oldu yok 4 oldu yok 5 oldu yok mesaj attım araç gelmedi dedi gelir gelmez çıkacagım dedi akşam saat 7 gibi tekrar bir konuşma sonrasında 40 dakikaya aracın gelecegini söyledi neyse beklemeye devam tabi akşam saat 10 oldu tekrar bir mesajlaşma araç geldi çıkacagım dedi , neyse bekle bekle bekle saat 11:30 oldu aradım dedim ki hani neredesin gelen cevaptan sonra anlamaya başladım diyarbakırdan misafirlerim geldi dedi nasıl geleyim v.s demeye başladı neyse tabi artık sinirlenmeye başladım neyse yinede olabilir bir aksiliktir dedim bekledim.

Birgün daha geçti ve sabah oldu tekrar mesaj attım tuğşad adlıkişiye geliyormusun bugün diye ses soluk çıkmadı bayagı bir saatlerce bekledim cevap için yok arkasından Ali Bahçe adlı kişiyi aradım telefon açıldı konuştuk ve paran geri iade edildi gibi şeyler söyledi bende okey dedim hiç degilse parayı geri kurtarayım dedim sonra zaman geç geç bekle yine ses seda yok bu arada paytr ile mail üzerinden yazışıyoruz geri iade işlemleri görünüyormu diye sorup aldığımız cevaplar Paytr İle Yazışmalar ve Alınan Cevaplar adlı resimin bir altındaki alanda görebilirsiniz.

Konu uzun olduğu için yayınlanmadı devamı alt tarafta

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Paytr İle Yazışmalar ve Alınan Cevaplar

Bu yazıyı konuyu açmadan hemen önce tekrar yazdım gerekli işlemler için yukarıdakiler önceki yazışmalarmız.

Merhaba ,

Paytr üzerinden yapılan bir alışverişimizde ürün almak istediğimiz digital.com.tr adlı üye iş yeri üzerinden aldığımız ürünü bize göndermedikleri gibi geri iade edip durmadan bizi oyaladılar bu firmanın bizi dolandırmasından dolayı size şikayet etmek istiyoruz , bu piyasada böyle dolandırıcıların olması bizi gerçekten çok üzüyor internet ortamında alışveriş güvenirliliğini sarsan firmaları sizin gibi firmalarında barındırmaması gerektiğini düşünerek sizlere bu yazıyı yazıyoruz.

Bugün akşam üzeri bana geri iade ile ilgili bir işlem görünmedigini söylediniz ancak bu karşıdaki ne olduğu belirsiz insanlar geri iade yaptık diyerek bizi 2 gündür oyalıyorlar olayın sıcaklığı geçmeden bir işlem yapılması gerekmektedir , biz avukatlarımız ile savcılıga tüm belgeleri sunacağız sizden isteğimiz bu aşağıdaki bahsetmiş olduğumuz firmaya ulaşarak paranın geri iade edilmediğini söylemeniz para geri iade edilmez ise yasal işlem yapılacağını vurgularsanız çok memnun oluruz.

Bu kişiler yaşar ok , ali bahçe birde konuşmalrın gerçekleştiği diyarbakırlı olduğunu söyleyen Tuğşad adlı şahıslardır bu şahısların sizdeki hesaplarını lütfen kontrol edin eğer halen sizin üzerinizden paramızı geri iade etmezler ise sizde gerekeni yapınız.

http://www.digital.com.tr/ sitesinden yapmış olduğunuz 2.970,73 TL ödeme işleminiz tamamlanmıştır.

Ödeme yapmış olduğumuz panelin bağlı olduğu Five Bilişim Hizmetleri | Five.com.tr adlı sitede nic.tr tarafından duraklatılmış.
http://www.digital.com.tr/ sizde kayıtlı bulunan alan adı ise çalışmamaktadır , bunları kontrol ederseniz memnun oluruz.

İşlem Onay Tarihi: 29.03.2018 16:27
İşlem Numarası: P152232983118945828689355220

Sipariş İçeriği:
- Five Bilişim Hizmetleri | Five.com.tr - Fatura No9226

Dikkat : Son kez geri iade talebinde size bulunuldu mu lütfen bakınız.

Yukarıda ki işleme ilişkin olarak bir dolandırılma şüphesi vardır sizden isteğimiz bu konuda bizim haklarımızı korumanızdır.

İyi Çalışmalar

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Olaylar bundan sonra hep aynı şekilde bunlar biz geri iade ettik 1.3 gün içinde geçer geçer diyip durmadan beklettiler paytr ise yukarıda ki yazışmalar da gördügünüz gibi öyle bir işlem görünmüyor diye bize her seferinde geri dönmüşlerdir.

Geri iade ettikleri fatura whmcs panelinden geri iade edilmiş olup bana öyle söylediler sistem paytr ile entegreli dediler ve tabiki inanmaktan başka çare yoktu beklemek gerekiyordu bekledik yani 29.03.2018 ile 03.03.2018 arasında 6 gün süre geçmiştir ve hiçbir olumlu durum olmadığı için ve daha fazla olayın soğumaması için bekledim herşeye ragmen ama artık bir yere kadar dedim ve burada paylaşıp diğer insanlarında aynı kişiler yada farklı kişiler tarafından aynı şekilde dolandırmasın diye yazmış oldum.

Geri iade faturasının aslı : http://sanalkahvem.com/fatura/geri-iade-faturasi.pdf

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

five.com.tr adlı siteleri üzerinden herhangi bir sorun olur diye aldığımız görseller mevcuttur aşağıdaki resimde fatura ve sitenin yönetim panline ait bazı bilgiler vardır ( digital.com.tr diğer siteleri ama five.com.tr aktif çalışıyordu bugün itbari ile nic.tr tarafından domain hesabı durduruldu ve saat şuan bu bölümü yazarken 23:08 tarih 02.04.2018 ve web siteleri komple kapanmış
Fotoğraf alınma zamanı 29.03.2018 ödemenin yapıldığı andan sonra fotoğraflar alınmıştır ve digitaj.com.tr sitesinde halen whmcs sorunu devam etmekte.

Five.com.tr sitesini ben bunlara neden kapalı diye sorduktan sonra tekrar aktif ettiler , dns sorunu diyerekten her neyse görseller aşağıda ki gibidir. 04.04.2018

Evet şimdi gelelim yazıyı artık yayınlamaya karar verdiğim şu ana bugün 10:38 04.04.2018 neden bekledim kısaca onu anlatayım bu Tuğşad isimli sahtekar parayı ben yollayacam dedi ve hesap numarasını istedi heralde gönderir diye 2 gün daha bekledim şimdi adam okadar profesyonel ki saat 3 de bankaya gidecem vadeli hesabımı bozduracam paranı yollayacam dedi tabiki yalan neyse en son dün para birgün sonra bilmem ne olur yalanı attı sabahdan göndereceğim dedi ortalıkta yok şimdi bir ara çıkar ben bunları yazmayım mahkemeye vermeyim diye olayı uzatmak için yok uyuyordum yok şuydu buydu diye okadaryalancı ki sormayın yemin ederim ayak üstünde bintane yalan söyleyen birisi böyle sizi kandıran insanlara inanmayın tabi kim doğru kim yalan söylüyor anlamak bazen zor oluyor her neyse tabi artık baktım ki olacak gibi değil burada yazıyı paylaşıp diğer insanlara bu dolandırıcılardan uzak durması için yardımcı olmak istedim.

Son olaylar içinde yalanlar ve sahtekarın bir sürü mesajı mesaj whatssap yazışmalarında durmaktadır ,burada yayınlamaya kalksam sıkılırsınız , bunların hepsini savcılığa göndereceğim merak eden olursa gelsin onada göstereyim.

Sonuca gelecek olursak halen öediğimiz parayı geri alamadık ve beklemekteyiz , bu konuda adı *********** olarak geçen kişilerin bu konuyu gördükten sonra yüzleri yine kızarmayacak biliyorum ancak anlamadığım şey okadar düzgün ve şerefli olduğunu düşünürken işlerin düzgün gidecegini düşünürken böyle bir olay başıma geldi.

Buradan ticaret yapacak insanlara iletmek istediğim tek birşey var lütfen parayı ödemeden önce tam olarak kendinizi garantiye alınız, karşıda ki kişinin iyi niyetli laflarına kanmayınız benim gibi magdur olup üzüntü duymaynız gerçekten moralim çok bozuk bu para direk benim cebimden çıksa bu kadar üzülmem ama çok sevdigim ali abimin herzaman oldugu gibi bana güvenip ödeme yaptıgı için böyle birşey başımıza geldiginden dolayı çok ÜZGÜNÜM.

Konunun Sözü : Kimseye güvenmeyin , güveneceğiniz zaman üzülmemek için tüm güvenlik önlemlerini alın,

Konu okadar uzun ki bu bir özeti olarak sizlere sunmak istedim gerektikçe sorular geldikçe cevaplarını vereceğim.

Lütfen : konuyu tamamen okuyup yorumlarınızı yapın veya eleştirin rica ediyorum insan gibi düzgün yapıcı yorumlar yaparak konuyu baltalamadan konuşalım.

Eksik yada yanlış anlatımım olmu olabilir hem kafam yogun hemde olay gerçekten çok uzun elimde çok fazla yazışmalar ve olaya dair görseller vardır herşeyi savcılık makamına sunacağız.

Olay buradan sonra savcılığa intikal edecektir sizler içinde bu kişileri tanıyan var ise yardımcı olmasını rica ediyoruz.

*********** bana durmadan seni araştırdık sabıkalısın gibi saçma sapan yüzsüzlük yaptığı için burayada sabıka kaydımı ekliyorum birde okadar yüzsüzlerki hem para üstüne yatıyorlar hemde beni mahkemeye vereceklermiş hakaret davası felan fıstık ben böyle yüzsüz insanlar ne gördüm nede duydum.

Birde r10 sitesine konuyu açtıgın iyi oldu orada herkes *********** , isimtesiclde *********** natroda *********** diyorlar gibi çirkin iftiralar atıyor ne isimtescilin bir dolandırıcılıgını gördüm nede natronun 2siylede daha önce çalıştım.

Radore de sunucularının olduğunu söylüyor radoreden herhangi bir yetkili var ise https://www.five.com.tr sitesinin ipsi kendilerinde mi barınıyor kontrol etsinler ve buradan geri dönüş yapsınlar rica ediyorum.

25 Ocak 2018
13
0
0
Ankara
Geçmiş olsun üzücü ve vahim bir durumla karşılaşmışsın. Ödemeyi hangi sistem üzerinden yaptın bilmiyorum (banka aracılığı ya da dijital ödeme aracılığı) ödediğin hesaba ait tüm bilgiler banka ya da dijital ödeme aracılığı yapan sistemlerde kayıtlı. Savcılık 2 gün içinde halledecektir. Tekrar geçmiş olsun.

Vay şerefsiz dolandırıcılar

Geçmiş olsun abi,
Abi sizin gibi uzman kişiler böyle bir hataya düşerse sıradan kişiler ne yapsın...
Bu işlerin bir güvenli alma satma yolu yok mu?

Bu arada R10 da vermiş olduğun link silinmiş,
Burada siz nerede hata yaptınızda bu iş başınıza geldi?
Böyle tuzaklara düşmemek için nerelere dikkat edilmeli tavsiyelerinizide yazarsanız daha iyi olur,
En azından başkalarını böyle dolandıramazlar...
Birde ödemeyi kredi kartı ile yapmışsınız çok ilginç kredi kartı ile ödeme alabilecek yerler firmalardır, banka öyle herkese ödeme sistemi vermiyor...
Yani nasıl yapılıyor bu devirde bu tarz şeyler aklım ermiyor...

Ama çiftlikbankı gördükten sonra bu devede kulak...

3 Mar 2018
18
0
0
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için öncelikle şunu söylemek istiyorum bu ülkede namuslu insanlar namusuz insanlardan daha az r10'da konu silindi evet bunu yapan çoşkun denilen yönetici parçası orada dolandırıcıyı koruyup bizim konumuzu silip banladılar , bizim yaptıgımız herşey belgeler ile orada burada her yerde yayınlandı ama insanlar alçak olmuş , yıllardır bu sektördeyim çok kez şeref yoksunu insanlara denk geldim , ancak bu kadar şeref eksigi yaşayan insanlar görmedin , evet insanın en zayıf olan yanı ve zaafı diğer insanları kendisi gibi sanmak ve yanılmaktır bazen kendi düşüncelerimizle karşı tarafın düşüncelerini karıştırabiliyoruz kendimiz ödemeyi kredi kartı ile 9 taksit şeklinde yaptık bizde düzgün birileri sandık ancak işte olaylar sonradan değişti ama o r10 denilen şeref eksigi sitedeki şerefsiz yöneticiler bu tür dolandırıcıların yuvası olmuş o yüzden dolayı arkadaşlar birdaha siz siz olun bir elinizde kartınız paranız neyiniz var ise diğer eliniz de ise alacagınız ürün olmadan bu tür alışverişlere girmeyin anlatacak okadar çok şeyim var ki yazdıkça yazılyor ama inanın sizler için bunları yazıyorum giden 3 bin lira olsun kazanılır ama bu adi şerefsiz dolandırıcılar bu piysada barınmasın.

Saygılarımla arkadaşlar inşallah düzgün insanlarla karışaşırız.