Dhcp Server Nedir?Dhcp Server Kullanmanın Avantajları

23 Tem 2018
34
0
0
Dhcp Server Nedir?Dhcp Server Kullanmanın Avantajları

Arkadaşlar herkese merhaba bugün Dhcp Server Nedir?Dhcp Server Kullanmanın Avantajları konusunu ele alacağız.İlk olarak Dhcp Server tanımıyla başlıyalım.

Dhcp Server Nedir?[/B]

Dhcp Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolüdür.Dhcp Server sanallaştırma kullanan bir işyeri ve ya işletmelerde kurulu olan ağlardaki bilgisayarlara Ip,subnet mask(alt ağ maskesi),varsayılan ağ geçidini ve yapılandırma ayarlarını otomatik olarak gönderen serverdır.

Dhcp Serverın temelleri ilk olarak Windows Server 2003 işletim sistemine dayanmaktadır.Daha sonrasında internet ve network teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte sırasıyla Windows Server 2008 Windows Server 2012,Windows Server 2016 işletim sistemlerinde Dhcp Server kullanılmaya başlandı.Windows Server 2003’de isteğe bağlı bir ağ bileşeni olarak ortaya çıktı.Sonrasında ise kuruluş ve işletmelerin kendi network ağlarında kullanılan bir network protokolü haline geldi.

Dhcp Server Kullanmanın Avantajları
1-Bilgisayarlara otomatik olarak ip adreslerini yollar.
2-Dhcp Server kurulu olan serverda gerekli ip rezerv işlemlerinin manuel yani elle yapılmasını sağlar.Böylece Ip’lerin birbirleriyle çakışmasını önler.
3-Kuruluş ve işletmelerde farklı ip havuzları(dhcp pool) kurularak her birimin ayrı ayrı kontrol edilmesini sağlar.
4-Şirket ağında olan sunucuların tam olarak merkezden yönetimini sağlar.Bu sayede sunucuların network ağı üzerinden yönetimini kolaylaştırır.
5-Dhcp Server Rolü kurulu olan serverda belirli aralıklı verilen ip rezervlerinde başlangıç ve bitiş tarihini vermemize olanak sağlar.Böylece ilerde oluşacak ağ problemlerinin önüne geçmiş oluruz.
6-İşyerlerinde gerekli olan kullanıcılara özel olarak konfigürasyon ve yapılandırma ağ ayarlarını oluşturmamızı sağlar.
7-Ağ önyükleme - İstemciler, RARP (Ters Adres Çözümleme Protokolü) ve önyükleme dosyaları dosyasını kullanmak yerine ağdaki bir sunucudan önyükleme yapmak için gereken bilgileri almak için DHCP'yi kullanabilir
8-Dhcp istemcisi bulunan bütün şirket ağlarında dinamik alt yapılandırma protokolünü uygulayabiliriz.İşletmenin departman sayısının çok olması herhangi bir problem değildir.İstediğimiz kadar dhcp istemcisini kurarak şirket ağı içinde büyük ağ desteği sağlamaktadır.

9-Uygulama maliyeti için çok fazla ücret ödemezsiniz.
10-Şirket içinde kablosuz ağ kullanan kullanıcılar için güncellleme işlemlerini otomatik olarak yapmamızı sağlar.
11-Mac adreslerinde gerekli kısıtlamalar yapılarak sistem güvenliğini en üst düzeye çıkarır.
12-Şirket ağının büyümesiyle birlikte Dhcp serverı başka bir server üzerine taşıyabiliriz.Taşıma işleminden sonra ek ayar yapmamız gerekmez.
13-Pc veya Mac İşletim sistemleri gibi işletme sistemleriyle uyumlu olarak çalışır.Dhcp server üzerinden iki işletim sisteminin ağ ayarlarını yapılandırabiliriz.

https://www.ugurgunen.com/detay-Dhcp-Server-Nedir-Dhcp-Server-Kullanmanin-Avantajlari
https://www.ugurgunen.com/