Betül Açıkalın: İdealist Bir Doktorun Yol Hikayesi

nullsix

Banned
13 Kas 2017
165
0
16
BETÜL AÇIKALIN: İDEALİST BİR DOKTORUN YOL HİKAYESİ

Kişilerin kader çizgisini değiştiren anlar vardır. Uzmanı 'ın hikayesi de böyle bir 'an'da değişmiş. Annesini yerde baygın görmesi, bu kutsal mesleğe adım atma sebebi oldu.

Kendi ifadeleriyle "İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi ile yolumun ilk kesişmesi, meslekle ilk tanışmam, ideallerim, kazandıklarım ve kaybettimlerim... Ardından kardeş fakülte Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları İhtisas günleri... Hayranı olduğum hocalarımın onkoloji hasta vizitlerinin arka planlarında bizlerle yaşam ve ölüm üzerine yaptıkları konuşmalar, onkolog olma hayalini zihnime yerleştirdi. Bu hayalle beraber yolum mesleğe ilk adım attığım fakültem ile tekrar kesişti. Artık hayatımın tam merkezinde gerçekler; yaşam ve ölüm vardı. Sanki ben elimi uzatırsam onları burada bu dünyada daha fazla tutabilirdim. Ölümle yaşam arasındaki ince çizgiyi daha kalınlaştırabilir miydim?" diyen idealist bir

Meslek hayatında pek çok hasta hikayesi ve onların yaşam mücadelelerine tanık olan Dr. Betül Açıkalın, önce bir anne sonra bir kadın doktor olarak daha fazla ne yapabileceği noktasından yola çıkarak ile tanıştı. Özellikle bitkilerin sihirli dünyasında dolaşıp sihrin nerede zehire dönüştüğünü öğrendi. Gençlik vaadeden bitkilerden, kanser hastalarına şifa olanlara kadar hepsiyle tek tek tanıştı. Bu tanışma daha sonra vazgeçemediği bir dostluğa dönüştü.

"Yaşamın neresinde olursanız olun; önce kendiniz sonra sevdikleriniz için sağlık, huzur ve denge içinde kalın... Gittiğiniz yol, varmak istediğiniz noktaya ulaşmıyorsa; ya yolunuz yanlıştır ya da rehberiniz..." diyen Betül Açıkalın ları arasında mesleğine olan idealist tutumuyla öne çıkmakta.