Akıllı telefonlar ne kadar iyi fotoğraf çekiyor?

23 Tem 2018
34
0
0
Akıllı telefonlar ne kadar iyi fotoğraf çekiyor?

Akıllı telefonlar, gelişen teknolojileri ve kamera yetenekleri ile harika fotoğraflar çekiyor! Peki, bu telefonların yetenekleri nasıl?

Son yılların hızla yükselen trendi olan akıllı telefonlar, sahip oldukları her özellik ile kendilerini daha önemli bir pozisyona getiriyor. İşlemci yetenekleri, donanımları ve kameraları derken, akıllı telefonlar, fotoğraf makinelerini rafa kaldıracak düzeye geldiler. Peki gerçekten bu kadar iyi fotoğraf çekebiliyorlar mı? Bunun cevabını biraz araştıralım dilerseniz.

Geride bıraktığımız dönemlere baktığımız, telefon üreticilerinin, kameralara ve fotoğraf yeteneklerine büyük önem verdiği ortada. 2018 yılı ise bu konuda önemli bir kilometre taşı oldu diyebiliriz.

Akıllı telefon dünyasına baktığımızda, son birkaç yıldır, çift arka kameralı modellerin revaçta olduğu bir gerçek. Gelişen trendler ise sosyal medya ve selfie kültürünün de büyümesi ile birlikte, ön kameraya doğru önemli bir eğilim halinde. Artık pek çok telefonun ön kamerası, arka kameralar kadar iyi fotoğraf çekebilir hale geldi.

Huawei, Samsung, LG ve Xiaomi gibi telefon üreticileri, kamera yetenekleri ile öne çıkan, önemli telefon modelleri ürettiler. Apple ise iPhone X modeli ile birlikte kendi ürünleri arasında zirveyi zorluyor. Cihazların kamera performanslarını değerlendiren DxOmark, bu konuda büyük bir zorluk çekmeye başladı. Telefon üreticilerinin kameraları, üst düzey performans ile fotoğraf ve video çeker hale geldikçe, DxOmark’ın puanlamalarında da 100 puan üzerinde çok sayıda model olmaya başladı. Peki kameraları ile şov yapan modeller hangileri?

3 arka kamera ile Huawei P20 Pro farkı!

Huawei, P20 Pro modeli ile birlikte, arka tarafında tam 3 kamera olan bir telefon üretti. Uzun zamandır, optik ve lens üretimi ve fotoğrafçılık konusunda dünyanın en önemli markalarından biri olan Leica ile çalışan Huawei, 3 arka kameralı telefonu P20 Pro ile her türlü fotoğraf çekim senaryosuna uygun bir telefonu satışa sundu.

Arka kısmında yer alan 3 kameranın ilki tam 40 mp çözünürlüğe sahip! İkinci kamera ise yalnızca siyah-beyaz fotoğraf çekimi gerçekleştiren 20 mp çözünürlüğe sahip bir kamera. Siyah-beyaz fotoğraf çekmenin eğlencesini iyi bilenler, bu kameranın ne kadar önemli olduğunu fark edecekler.

Telefonlarda bulunan 3. kamera ise, 8 mp çözünürlüğe sahip ve 80 mm lensi barındırıyor. Bu sayede kamera 5x yakınlaştırma ve uzakları yakın kılma özelliğini kullanıcılara sunuyor. P20 Pro ön kısımda ise bizleri 20 mp çözünürlüklü bir kamera ile karşılıyor.

Çözünürlük tek kriter mi?

Esasında bir kameranın ya da telefonun fotoğraf çekme kalitesi ile çözünürlüğün arasında direkt olarak bir bağı bulunmuyor. Yüksek megapiksel = Kaliteli fotoğraf algısı doğru bir düşünce değil. Bir fotoğraf makinesi veya telefonun iyi fotoğraf çekebilmesi için, kullanılan optikler, diyafram açıklığı, görüntü sensörleri, sensör ve piksel boyutları gibi pek çok etken iyi fotoğraf çekme konusunda önem arz ediyor. P20 Pro özelinde baktığımızda, bu detayların üst seviyede olduğunu görmekteyiz. Bu modeli ile çekilen fotoğrafların kalitesi de bir hayli yüksek.

Değiştirilebilir diyafram açıklığı!

2018 yılının bir diğer önemli modeli de Galaxy S9 Plus oldu. Samsung’un çift kameralı ilk S modeli olan S9 Plus, fiziksel olarak değiştirilebilen diyafram açıklığı ile her ortama uygun hale getirilebiliyor. Yazılımsal olarak değişen diyafram açıklığını görmüştük ancak gerçek manada diyafram bıçaklarının açılıp kapandığı telefon belki de ilk defa karşımıza çıktı.

f/1.5 ve f/2.4 değerleri arasında geçiş yapabilen kamera, ortamın ışığına göre ayar yapabilme olanağı sağlayacak. Karanlık ortamlarda daha fazla ışık elde edebilmek için f/1.5 diyafram açıklığını kullanabilirsiniz. Ayrıca bunu alan derinliği oluşturmak için de yapabilirsiniz.

Bulunduğunuz ortamda fazla ışık bulunuyorsa diyafram açıklığını f/2.4 yapıp, lensten içeri giren ışık oranını düşürebilirsiniz.

Telefonlarda hangi çekim modları bulunuyor?

Akıllı telefonlar, çok sayıda fotoğraf çekim yeteneğine sahip. Bunların başında, portre modu, bokeh fotoğraflar gibi popüler çekim teknikleri geliyor. Sosyal medyanın da büyük katkısı ile bu çekim türleri çok önemli hale geldi. Akıllı telefonlar da bu tip fotoğrafları çekebilmek için donatılıyor. Hem yazılımsal hem de donatımsal olarak, bokeh etkisi ve portre fotoğrafları çekebilen telefonlar, bu konuda gerçekten çok başarılı işlere imza atıyorlar.

Üst seviye telefonların hepsi, elle ayar modu ya da profesyonel mod adı altında, DSLR fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, enstantane hızını, ISO ayarını, renk dengesini, pozlama telafisini ve netleme özelliklerini değiştirmenizi sağlıyor.

Bu ayarlara hâkim olmak için bir süre deneme yanılma yöntemi ile vakit harcayabilirsiniz. Sonrasında ise çekeceğiniz fotoğraflardan büyük keyif alacağınız ve hatta sosyal medya hesaplarınızda da bolca beğeninin sizleri beklediğinden emin olabilirsiniz.

Özetle akıllı telefonlar, fotoğraf makineleri ayarında fotoğraflar çekmeye başlayalı hayli zaman oldu. Deneyim ve verdiği his açısından telefonlar ile fotoğraf makineleri aynı olmasa da paylaşma hızı ve pratiklik açısından telefon fotoğrafçılığı da hızla ilerlemekte.

https://www.ugurgunen.com/detay-Akilli-telefonlar-ne-kadar-iyi-fotograf-cekiyor-

https://www.ugurgunen.com/