2018 Seo Optimizasyon

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Google kategorisinde YaRGuCi tarafından oluşturulan 2018 Seo Optimizasyon başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,345 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Google
Konu Başlığı 2018 Seo Optimizasyon
Konbuyu başlatan YaRGuCi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan YaRGuCi

YaRGuCi

Kayıtlı Üye
4 Eyl 2018
9
0
1
trklavye.net
Offline


2018 Seo Optimizasyon Çalışmaları Nasıl Olmalı?

Her sene Google Webmaster için yeni kaideler tanıtmakta, kullandığı yöntemler de sürekli güncellenmektedir. SEO Optimizasyon için güncel kalmak, veri trafiğini arttırmak, üst sıralama çıkabilmek için bir web sitesi için olmazsa olmazlarındandır.Tarihe gömülmüş teknikleri kullanmak web sitenizin Google tarafından belirlenmiş olan güncel kuralları ihlali söz konusuna yol açarak arama sonuçları sayfa sıralamalarınızda düşme yaşamanıza ve web sitenize daha az ziyaretçi gelmesine sebep olabilir. Web sitenizin tama manasıyla optimize ve güncel SEO kurallarına uygun olmasını istiyorsanız eğer sizler için hazırlamış olduğumuz 2018 yılında popüler olması beklenilen SEO Optimizasyon şekillerine göz atmanızda fayda vardır.


Mobil Seo Optimizasyon için Neler Yapmam Gerekir ?

Son zamanlarda yaşanan yüksek teknolojiye sahip akıllı telefon kullanımı yaygınlığına bağlı olarak ve yine son birkaç sene verilerine bakıldığı zaman akıllı telefonlar ile yapılan internet arama sonuçlarının, yapılan araştırmalara göre; masaüstünde (Bilgisayar) gerçekleşmiş olan internet arama sonuçlarını geçtiği görülmektedir. Google’ın mobil siteleri ilk olarak indekslemeye deneme çalışmalarına yönelik, gelecekte arama sonuçlarının %90 veya %95'i mobil olacağını kestirmek hiç de zor olmasa gerek. Burada çıkarabileceğimiz özet sonuç ise; 2018 yılına ait Mobil SEO Optimizasyonu bakımından bir öncelik haline getiriyor.Bu nedenledir ki hem mobil cihazlara uyum sağlaya, hem tabletlere uyum sağlayan, hemde masaüstüne uyum sağlayan, kısacası tüm cihazlara uyum sağlayan mobil uyumlu (responsive) bir web site oluşturmak SEO açısından olmazsa olmazlarından.Aksi taktirde pek çok ziyaretçiyi ve müşteriyi kaybetme durumuyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Özellikle bu durum E-ticaret siteleri için ciddi bir problemdir. Gelen ziyaretçilerinizin sayfada kolaylıkla aşağı ve yukarı inebileceği, menülerde, kataloglarda ve ürünlerde rahatlıkla gezinebileceği bir navigasyon oluşturmak ve akış sunmak günümüz bir web sitesinin olmazsa olmazlarından biri haline geldi.Google AMP (Mobil Hızlandırılmış Sayfalar) Kullanmalı mıyım Avantajları Var mıdır ?


Hızlı sayfaların hem mobil uyumlu olması, hem de hızlı yüklenme zamanı Google’da üst sıralara çıkmak için bir diğer önemli faktörlerden bir tanesidir. Sayfaların açılış hızı ne kadar kaliteliyse web sitenizin yükselmesi de bir o kadar hızlı olur. Google’ın 2015 yılında tanıtmış olduğu AMP, mobil tarayıcıların tamamen bağımsız sayfaların 4 kat daha hızlı yüklenmesine olanak sağlıyorken 10 kat daha az veri kullanma fırsatı sunmaktadır. Dolayısıyla AMP; kullanıcıların oturum açma süresini, çıkma orantılarını ve arama motoru sonuçları sayfasındaki sıralamalarını etkilemektedir.

AMP'nin Avantajları:

Hız: AMP uygulayan web sayfaları, mobil sayfaları iki katı daha hızlı yüklenir ve gecikme zamanı daha kısadır. Ortalama hıza sahip web sayfalarına göre bu AMP aracılığı ile bu oranlar çok daha iyi sonuçlar elde edilebilir.Hız artışı ile beraber: kullanıcılar ürünlerinize ve içeriklere daha hızlı erişim ve sorunsuz bir şekilde sayfalara ulaştıkları için satın alma olasılığı yükselecektir.
Görünürlük: AMP kullanmak daha çok sahnelenmenize imkan tanır. Her ne kadar AMP kullanmanız sıralamalarda artışı garantisini vermese de AMP sonuçları arama sonuçlarında üst sıralamalarda gösterilmektedir. Daha fazla tıklama, organik arama sonuçlarındaki performansınızı arttırarak, bazı sorgularda zamanla daha iyi konumlara gelmenize imkan sağlayabilir.
Etkileşim artışı: AMP kullanıyor olmak, kullanıcılar ile etkileşim kurmanıza olanak tanır. AMP versiyonda yer alan formlar, butonlar, bağlantılar, videolar vb. alanlar normal sayfalarınıza göre daha çok öne çıkar. Bu sebepledir ki daha fazla etkileşim alma olasılığı yüksektir. Çünkü; web siteniz daha belirgin olarak görünür ve daha fazla işlevsel olabilir.
Rekabet: Rakipleriniz ile olan mücadeleniz esnasında AMP kullanıyor olmak size daha çok avantaj sağlayacaktır. Rakipleriniz sizden önce davranıp, AMP kullanmaya başlıyor ise ve siz kullanmıyorsanız, organik görüntülenme de düşüş yaşabilirsiniz. Bununla beraber sektörünüzde AMP protokolünü ilk siz uygularsanız, daha çok görünür olma fırsatına erişme imkanına sahipsinizdir.Google Sesli Arama Özelliğinin Seo Optimizasyon Açısından Faydası Var mı?

Yapılan araştırma sonuç istatistiklerine göre kullanıcıların %20’si sesli arama ile gerçekleşiyor ve önümüzdeki birkaç sene içerisinde bu oranın %50’lere çıkması bekleniyor. Artık daha fazla kullanıcı gerek üşengeç olmalarından dolayı, gerek ise küçük ekranda yazmaktan haz almadıkları için Siri gibi asistan ve bilgi gezgini yazılımlar vasıtası ile sesli komutlarla oldukça hızlı bir şekilde internette aradıklarına ulaşabilmektedir. Sesli aramaların popülerliğinin ve kullanımının artacağı 2018 yılı beklentilerinden bir tanesidir. Dolayısıyla SEO içerik çalışmalarınızda doğal ve günübirlik konuşma çerçevesinde, özellikle de “long-tail” yeni kelimeler içermesini sağlamanız faydalı olacaktır. “Yeni Yapılan Havalimanı Nerde?” cümlesi sesli aramalarda kullanılabilecek bir kalıba örnektir. Vermiş olduğumuz örnekte de yer alan “Yeni Yapılan”, “Havalimanı” gibi ifadeleri içeriklerinize eklemeniz ve Sık Sorulan Sorular sayfası açarak ziyaretçilerinizin en çok merak ettiği soru ve cevaplara yer vermeniz sesli aramalarda diğer siteler arasından ayrıştırılmasına katkı sağlayacaktır.Backlink İnşası Nedir Web Siteme Faydası Nedir?

İyi ve kaliteli organik backlink’ler kullanıcı deneyiminize değer katan ve güvenilir bir web sitesi olduğunuzu Google’a gösterebileceğiniz önemli adımlardan bir tanesidir. Dolayısıyla baclink sayısının değil, kalitenin önemli olduğu profesyonel backlink inşası SEO çalışmalarınızda önemli bir role sahiptir.Ziyaretçilerinizi birden fazla yere yönlendirmeyen, ilgisiz sitelerden alınmayan ve sadece değeri yüksek sitelere link vererek yapılacak link inşası arama sonuçları sıralamanızı olumlu yönden etkileyecektir.Ne kadar baclink'lerin avantajı olsa bile, dezavantajları da vardır.Bu hususta çok dikkatli ve titiz davranmamızda fayda vardır.Özellikle yeni açılan web sitelerde bu durum biraz daha baskın olduğu için ciddi manada dikkatli olmamız gerekmektedir.Bu sebeple dikkat edilmesi hususları sizlere özet ile anlatmaya çalışacağım
Daimi olarak güncel ve özgün içerikler yayınlamaya özen gösterin.
3-4 hafta sonra tanıtım yazılarıyla web sitenizi tanıtmaya çalışın. (Alexa sıralaması iyi olan sitelerde tanıtım yazılarına özen göstermenizde fayda sağlayacaktır.)
3-4 haftalık işlemden sonra tanıtım yazıları yazmanızda fayda var demiştik.Bunu yaparken özgün içerik girmeye de devam edin.
Alexa değeri yüksek sitelere (forum vb.) üyelik açmayı unutmayın.Açıktan sonra web siteniz kısmına ve imza kısmına anahtar kelimenizi içeren bir link eklemenizde fayda vardır.
Üye olduğunuz yerlede mümkün olduğunca yorum atmaya özen gösterin.
Devletin kendisine ait özel sitelerinde içeriğe uygun ve spam olmayacak şekilde yorumlar atmanızda da fayda vardır.
Yukardaki bahsettiğimiz olayları ay'lara bölerek yapmanızda fayda vardır.Tüm bu saydıklarımı tek ay'a sığdırmayın.Çünkü bu işlemi ay'lara bölerek yaparsanız Google sizin linkleri organik olarak görecektir.
Bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra her zaman ki gibi değeri yüksek sitelerden link almaya çalışın.
Tekrar ara ara tanıtım yazıları almaya özen gösterin.
Bu işlemleri gene doğru bir şekilde yaptıktan sonra 3-4 ay içerisinde web siteniz hit canavarına dönecektir.Bunun sonucunda anahtar kelimelerinizde çok iyi konumlara gelme şansınız yükselecektir.Marka Farkındalığının Önemi Nelerdir?

2018 senesinde pek çok firmanın markalaşmalarını ve vizyonlarını güçlendirmeye çalıştıklarına şahit olacağız. Arama motoru sonuç sayfalarında markanızın daha üst seviyede yer alması tüketicilerin ürün ve hizmetlerinize daha çok eğilim göstermesi ve kullanması demektir. Dolayısıyla profesyonel marka çalışması yürütmek 2018’de SEO çalışmalarınıza dahil etmeniz gereken önemli bir taktik metodudur. Sosyal medyanızı iyileştirmeniz daha fazla arama sonuçlarını da tetikleyecek ve marka farkındalığınızın artmasına katkıda bulunacak, kendi sanayiniz de veya niş pazarınızdaki diğer firma ve kuruluşlarla kuracağınız iş ortaklığı okazyonlarını da doğuracaktır.Görsel ve Video Kullanımının Siteye Faydası Var mıdır?

2018 senesinde şüpesiz ki görsel şölenin yılı olacak. 2018 yılında kullanıcı istatistiklerine göre, arama sonuçlarında görselliğe ve videolara daha da çok ilgi duyulacağı bekleniyor. Sosyal medyanın devleşen ve popülerliği nedeniyle fotoğraf ve videolar anlık beğeni ve paylaşım alabilmekte ve bu da markaların sayfalarını zamanla daha çok popüler hale getiriyor. Artık sadece yazı paylaşmak ne yazık ki eskisi kadar rağbet almıyor, yazı içeriklerine görseller veya videolar ekleyerek içeriği bütünsel olarak zenginleştirmek gerekiyor, aksi halde ziyaretçiler sıkılarak sayfayı okumadan çıkabiliyor. Sitenizde kaliteli video ve görsellere yer vermek SEO çalışmaları açısından faydalı olacaktır.İçeriklere Yapılan Yatırımlar Fayda Sağlar mı?

Web sayfalarınızı sıkıcı, gereksiz yere uzun olması, birbirinin tekrarı kopya içeriklerle doldurmak size takipçi kazandırmayacaktır. Kullanıcıyı mihraka alarak onlarda ilgi uyandırabilecek, kısa ve yaratıcı içerikler üretmeniz ziyaretçilerinizin daha fazla ilgisini çekecektir. Bunun için kaliteli ve özgün içerikler, anlatım ve ürün incelemeleri ve açıklamaları yazan işin ehli olan kişiler ile çalışarak sağlam bir markalaşma oluşturabilir ve ziyaretçilerinize gerçek bir değer sunabilirsiniz. Kullanıcılarınızın etkileşime geçtiği ve onlara yarar sağlayan özgün içerikler arama motoru sonuçları sayfasındaki sıralamalarınıza da olumlu yönden yansıyacaktır.


Kullanıcı Deneyimi (UX) Site İçin Önemi Nelerdir?

Bir diğer ismi ile UX, SEO çalışmaları için 2018 yılında öneminin artacağı istatistiksel olarak görünmektedir. Google odak noktasının, kullanıcı olduğunu açıkça beyan etti ve web sitelerinin akıcı ve kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmalarını şart haline getirdi. İyi kullanıcı deneyimi ziyaretçilerinizin sayfalarla etkileşim haline geçme olasılıklarını arttıracaktır. Bu da arama motorlarının hangi sayfaların insanlara daha yararlı olduğunu algılayarak o sayfaları üst segmentlere çıkarmalarına yardımcı olacaktır. Bunun için ilk yapılması gereken site hızınızı, içeriklerin okunabilirliğini ve sitenizdeki gezinme yapısını kontrol etmektir. Ziyaretçilerinizin tüm cihazlardaki tarayıcı kullanım alışkanlıkları, sitenize nerelerden geldikleri ve davranış akışlarını incelemek size hayli bir içgörü sağlayacaktır. Dönüşüm sağlayan ve sitenize geri gelen kullanıcıları elinizde tutmak istiyorsanız eğer 2018’de üzerinde durulması gereken ana temalardan birisi de UX olacak.

Kaynak : https://trklavye.net/webmaster/50-2018-seo-optimizasyon.html
 
Benzer konular Forum Tarih
Y Google 1 3K

Benzer konular